وزیر راه و شهرسازی گفت:جنگ در استان خوزستان خرابی های بسیاری به جای گذاشت و ضربه ای که به اقتصاد و آموزش خوزستان وارد شد از ضربه به راه ها و منابع مادی خیلی بیشتر است.

به گزارش مرور نیوز از خوزستان،عباس آخوندی شامگاه امروز چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان خوزستان در استانداری اظهار کرد: از سفر به خوزستان و رسیدگی نزدیک به مسائل خوشحال هستم. به هر حال خوزستان راهبرد خیلی روشنی دارد و اقدامات ارزشمندی در آن انجام شده است.

وی افزود: با حساسیت و علاقه و اولویت تخصیص منابع به سمت خوزستان آمده ام. نسبت به سایر استان ها در این استان اقدامات بسیاری انجام شده و هرچند کارهای لازم برای اجرا خیلی بیشتر از اعتباراتی است در اختیار ما قرار دارد.

آخوندی بیان کرد: خوزستان دارای منابع انسانی بسیار گسترده است و منابع انسانی در این استان بسیار مهمتر از منابع نفتی و معدنی است. ثروت تاریخی بسیار بزرگ در این استان وجود دارد و حس من این است که نباید آنقدر به پروژه ها و مسائل نفت متمرکز شد؛ چون استان خوزستان ارزش بیشتری به ویژه در زمینه منابع انسانی دارد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: جنگ در این استان خرابی های بسیاری به جای گذاشت و ضربه ای که به اقتصاد و آموزش خوزستان وارد شد از ضربه به راه ها و منابع مادی خیلی بیشتر است.

آخوندی بیان کرد: به نظر من برای خوزستان باید اندیشه دیگری به جز کارهای عمرانی صرف داشته باشیم. خوزستان را از گذشته به خوبی می شناسم و خوزستان بیشتر از دستگاه های اجتماعی و اقتصادی خود، در جنگ آسیب دید، هر چند زیرساخت ها نیز آسیب دیدند ولی اگر بنا باشد به فکر توسعه خوزستان باشیم باید نسبت به مسائل اقتصادی و اجتماعی نیز توجه داشته و آنها را در سایه کارهای عمرانی به فراموشی نسپاریم.

امسال لایروبی اروند را شروع می کنیم*

وی تاکید کرد: شاید اولین نامه ای که از زمان تصدی وزارت نوشتم؛ بحث لایروبی اروند بود چون اهمیت آن را برای خوزستان و حتی ملت ایران می دانستیم. اروند یک مسئله ملی است و برای همین اولین اقدام خود را به عنوان وزیر به این مسئله اختصاص دادم. رودخانه اروند یک مسئله امنیت ملی در چارچوب قراردادهای دو کشور است و این نیست که به راحتی در ارتباط با آن تصمیم گرفت.

آخوندی گفت: از کل مغروقه های موجود در اروند تاکنون بیش از ۴۳ مورد را خارج کرده ایم. به رغم تنگناهای مالی باز هم پروژه خارج کردن مغروقه ها را انجام می دهیم. حتی اگر از پروژه های دیگر بزنیم ولی متوجه اهمیت این پروژه هستیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: برای لایروبی امیدوارم بعد از چند سال پیگیری بتوانیم نتیجه لازم را بگیریم. ان شاالله بعد از گذشت سالها از پایان جنگ، امسال لایروبی اروند را شروع می کنیم و مقدمات کار حقوقی بین الملل در این خصوص را به شکلی پیگیری کردم که راحت بتوانیم کار را انجام بدهیم. خیلی دقت داریم چون این پروژه به هر حال تبعات امنیت ملی، حقوق بین الملل، منطقه ای، ملی و بودجه ای دارد.

آخوندی در ارتباط با وضعیت حمل و نقل خوزستان نیز گفت: در این استان در هر چهار بخش هوا، دریا، ریل و جاده وجود فعالیت های گسترده ای وجود دارد. بندرامام اکنون یکی از آبادترین بنادر کشور است و اکنون ۴۷ میلیون تن تخلیه و بارگیری را در این بندر انجام می شود.  در بندر امام دو هزار و ۵۰۰ هکتار پس کرانه فعال و ۹ هزار هکتار هم زمین داریم. ۱۸ پروژه با ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار در بندرامام داشتیم. اصلاح انبارهای سایتی پتروشیمی و همچنین جاده دسترسی به بندر را وجود تنگناهای مالی انجام دادیم.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز