عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:مدتی پیش جلسه‌ای محرمانه در تهران با حضور استاندار ۶ استان باهدف انتقال آب کرخه و ایجاد ۴ سد در استان‌های همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان برگزار شده و فقط استاندار و مدیرعامل سازمان آب و برق از این موضوع خبر داشتند. به همین دلیل در خطبه‌های نماز جمعه پرده از این قضایا برداشتم.

به گزارش مرور نیوز، آیت‌الله «محسن حیدری» در دیدار با جمعی از فعالان و دوستداران محیط‌زیست‌ استان افزود: ضرر رساندن به محیط‌زیست گناهی بزرگ و ظلم به جامعه است، لذا تقیه کردن در خصوص مسائل خوزستان، محیط‌زیست و انتقال آب حرام است و ما این منطق را از امام خمینی (ره) آموختیم ولو بلغ ما بلغ.

او ادامه داد: بحث محیط‌زیست در افق تنگ مسائل سیاسی، قومی و جناحی نمی‌گنجد؛ در مسئله پاسداشت محیط‌زیست همه باید اتفاق‌نظر داشته باشیم، از آنجایی که استان ما نیاز به وحدت دارد، لذا محیط‌زیست می تواند یکی از محوری‌ترین محورهای همگرایی در استان باشد.

آیت الله حیدری با اشاره به خطبه های هفته گذشته درباره انتقال آب کرخه گفت: بنده خبر داشتم که مدتی پیش جلسه‌ای محرمانه در تهران با حضور استاندار ۶ استان باهدف انتقال آب کرخه و ایجاد ۴ سد در استان‌های همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان برگزار شده و فقط استاندار و مدیرعامل سازمان آب و برق از این موضوع خبر داشتند. به همین دلیل در خطبه‌های نماز جمعه پرده از این قضایا برداشتم و هدف فرد و جناح خاصی نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: بعد از احداث سد سیمره آورد رودخانه کرخه به 60 درصد کاهش یافت، اما با اجرای این طرح جدید فقط ۱۰ درصد آورده آب کرخه برای شوش، حمیدیه دشت آزادگان و هویزه باقی خواهد ماند. اجرای این طرح موجب نابودی کشاورزی و هورالعظیم می شود. اجرای این طرح به مثابه تیر خلاص به کرخه است.

این مدرس حوزه و دانشگاه تاکید کرد: همه دولت‌ها در انتقال آب خوزستان شریک هستند و چون انتقال آب بیش‌ازحد مصوب در شورای عالی آب است، این آب غصبی است و ما با این موضوع مخالفت می‌کنیم.

آیت الله محسن حیدری در پایان با اشاره به اینکه خوزستان گلوگاه کشور است، گفت: نخستین خطوط انتقال آب از خوزستان در زمان حکومت منحوس رضاخان پهلوی انجام شد و دولت های پس از انقلاب ادامه دهنده این راه بودند. و تلنبار شدن مشکلات و مطالبات مردم خوزستان باعث سوءاستفاده دشمن می‌شود. برخی مسئولان با این کارها در حال سربازگیری برای دشمنان انقلاب و ایران اسلامی هستند.

بنا براین گزارش، در ابتدای این دیدار مسعود کنعانی، سیدعباس مشعشع، علیرضا عامری، ناصر عبیات، خانم ها قنواتی و کریمی، نعیم حمیدی و ابراهیم نصیرنیا ار دوستداران و فعالان محیط زیست ضمن تقدیر از مواضع آیت الله حیدری او را به پویش یک میلیون امضا برای نجات کارون دعوت کردند که وی ضمن قبول دعوت خواستار اضافه کردن کرخه به این پویش شد. آنها همچنین درباره برگزاری همایش ملی کارون بحث و تبادل نظر کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز