مشاور سازمان جهانی بهداشت گفت: باید آموزش مداوم با بهره‌مندی از همه امکانات از زمان کودکی و مدرسه آغاز شود.

به گزارش مرورنیوز، دکتر محمدرضا مسجدی با تاکید بر شروع آموزش مداوم از زمان کودکی و مدرسه اظهار داشت: تا سال ۲۰۲۵ هزینه‌ای که چهار بیماری اصلی یعنی بیماری‌های قلب و عروق، مزمن تنفسی، سرطان و دیابت در سطح جهانی تحمیل می‌کنند بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: آگاهی‌بخشی نوجوانان و جوانان از عواقب بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آنها بسیار حائز اهمیت است. دو سوم مرگ‌های زودرس که در سنین میانسالی اتفاق می‌افتد رابطه مستقیم با رفتار زمان کودکی و نوجوانی دارد.

مسجدی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیون جوان، دخانیات استعمال می‌کنند، ۸۱ درصد جوانان فعالیت فیزیکی کافی و مناسب ندارند و بیش از ۴۱ میلیون کودک زیر ۵ سال افزایش وزن دارند یا چاق هستند. عادات و رفتارهای امروزی و شرایط ناسالم زیست محیطی، نشانگر این واقعیت است که بیماری‌های غیرواگیر همچنان نسل‌های آینده را نیز تهدید خواهد کرد.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران همچنین افزود: نکته مهم این است که جوانان امروز به راحتی و با فناوریهای نوین، دسترسی آسان به انواع اطلاعات را دارند و از این منظر باید از ظرفیت آنها برای سلامتی خود و جامعه شان یاری گرفت. با آشنا ساختن جوانان و مسئولیت دادن به آنها برای مقابله با عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر قدم مهم برای نسل‌های امروز و آینده برداشته می‌شود.

مسجدی گفت: باید جوانان را تشویق کرد تا با ابتکار خود از طریق برنامه‌های ورزشی و تفریحی، چگونگی استفاده از غذای سالم و خودداری از رفتارهای پرخطر به ویژه استعمال سیگار و قلیان و سایر مواد کارشناسان را هدایت کنند. موضوع مالیات بر فرآورده‌های زیان‌آور نظیر دخانیات، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های پرشکر یا مواد غذایی شور و پرنمک حتی «فست‌فودها» روش‌هایی است که ضمن ممانعت از مصرف بی‌رویه درآمدی برای دولت‌ها است تا صرف برنامه‌های بهداشتی، آموزشی و ورزش برای عموم مردم شود.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در اطلاع رسانی و آموزش افزود: سیستم رسانه‌ای و فن آوری‌های نوین اطلاع رسانی باید مسئولانه و پیوسته در مراحل مختلف برنامه کنترل بیماری‌های غیرواگیر از پیشگیری به عنوان اولویت اول و در پله‌های بعد در آشنایی با بیماری‌ها و کنترل آنها حضور فعال و تأثیرگذار داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز