نود و هفتمین جایزه صلح نوبل امروز جمعه هفتم اکتبر (16 مهرماه) به 'خوان مانوئل سانتوس ' رئیس جمهوری کلمبیا به دلیل تلاش هایش در زمینه پایان دادن به افزون بر 50 سال جنگ داخلی در این کشور تعلق گرفت.

به گزارش مرور نیوز، از سال 1901 تاکنون، 129 نفر موفق به دریافت جایزه نوبل صلح شده اند.

آلفرد نوبل به موضوعات اجتماعی علاقه مند بود و در جنبش صلح شرکت داشت. ارتباط او با برتا ون ساتنر‏، که چندی بعد در سال 1905 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، دیدگاه وی را درباره صلح تغییر داد. شاید یکی از دلایل علاقه نوبل به برقراری صلح، کارآیی اختراعات وی در مقاصد نظامی و کشتار جمعی بود. صلح، پنجمین و آخرین حوزه مورد علاقه نوبل بود که در وصیت نامه خود به آن اشاره کرد.
داوران جایزه صلح نوبل یک کمیته پنج نفره هستند که توسط پارلمان نروژ انتخاب شده اند.

*****دانستنی هایی درباره جایزه صلح نوبل
-بین سال های 1901 تا 2015 میلادی، 96 جایزه اهدا شده است.
-دو جایزه بین سه نفر مشترک بوده است.
-تاکنون 16 زن موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شده اند.
-میانگین سن برندگان جایزه نوبل صلح، 62 سال است.
- لی دوک توی ویتنامی از پذیرفتن جایزه صلح نوبل امتناع کرد.
-صلح طلب و روزنامه نگار آلمانی کارل فون اوسیتزکی، سیاستمدار برمه ای آنگ سان سوچی و فعال حقوق بشر چینی شیائوبو برندگانی هستند که در زمان اهدای جایزه صلح نوبل، در بازداشت به سر می بردند. 

آلفرد نوبل در تاریخ 21 اکتبر سال 1833 در شهر استکهلم کشور سوئد به دنیا آمد. نوبل در 17 سالگی به پنج زبان زنده دنیا کاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی به جای مانده است. وی همچنین به موضوعات اجتماعی و صلح علاقمند بود. 
نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت که با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه فیزیک‏، شیمی، علوم‏ پزشکی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح اهدا می شود. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز