اولین جلسه کارگروه فناوری‌های کارا ذیل نقشه راه ۵ ساله ایران و اتریش با حضور معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و سفیر اتریش در ایران برگزار شد.

به گزارش مرورنیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اولین جلسه کارگروه فناوری‌های کارا ذیل نقشه راه ۵ ساله ایران و اتریش با حضور علی‌مرتضی بی‌رنگ، معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فردریش اشتیفت، سفیر اتریش در ایران برگزار شد.

در این جلسه، بیرنگ گفت: زمینه همکاری بین ایران و کشور اتریش بسیار گسترده است و این دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلفی با یکدیگر همکاری کنند.

وی افزود: بر اساس نقشه راه ۵ ساله ایران و اتریش قرار بر این شده که این دو کشور در حوزه محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری های معدن با یکدیگر همکاری کنند؛ اما زمینه و پتانسیل همکاری های بیشتر بین ایران و اتریش وجود دارد.

به گفته معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، حوزه انرژی های خورشیدی، بهینه سازی انرژی و کارایی انرژی نیز زمنیه های خوبی برای همکاری بین دو کشور دارد.

تاسیس نخستین بانک اتریش در ایران

در ادامه این جلسه، فردریش اشتیفت، سفیر اتریش، گفت: تا سال آینده نخستین بانک اتریشی در ایران راه‌اندازی خواهد شد و از این طریق همکاری‌های مالی بین دو کشور افزایش خواهد یافت.

وی افزود: اوایل سال آینده تبادل هیات ایرانی و اتریشی صورت خواهد گرفت و این هیات‌ها از دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور میزبان بازدید خواهند کرد.

به گفته اشتیفت، کشور اتریش در زمینه زباله‌سوزها، آلودگی هوا و گسترش حمل و نقل تهران نیز با ایران همکاری‌های گسترده‌ای خواهد داشت و در زمینه علوم زیستی نیز علاقه‌مند همکاری با ایران هستیم.

وی بیان کرد: کشور اتریش منتظر بازدید معاون علمی و فناوری از این کشور است و مدتی است که دعوت‌نامه خود را به معاون علمی ارائه کرده است.

سفیر اتریش خاطر نشان کرد: یک هیات از کشورمان اواخر امسال به ایران سفر خواهند کرد تا در زمینه گسترش همکاری‌های هوا و فضا با یکدیگر مذاکراتی داشته و از دستاوردهای ایران بازدید کنند.

در این جلسه که نمایندگانی از وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد اتریش حضور داشتند مقرر شد جلسات دو کشور وارد مرحله تعریف پروژه شده و در نهایت به عقد قرارداد بین دو کشور برسد و زمینه‌های مورد علاقه همکاری معاونت علمی و فناوری ایران و وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد اتریش بین دو کشور تبادل شد.

همچنین در این جلسه مقرر شد حوزه فعالیت و همکاری بین دو کشور گسترده تر شده و این همکاری‌ها با مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری نیز صورت گیرد که بر همین اساس، این هیات اتریشی از پارک علم و فناوری پردیس، مزرعه بادی کهک و سازمان انرژی‌های نو نیز بازدید کرده‌اند.

بر اساس توافقات صورت گرفته در این جلسه قرار بر این شد که هیاتی تخصصی از ایران برای بازدید از نمایشگاه ها و مراکز علمی کشور اتریش به این کشور سفر کرده و هیاتی نیز از این کشور برای شرکت در نمایشگاه اینوتکس به ایران بیایند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز