چهاردهمین دوره مسابقه های ملی بتن ایران از امروز /پنجشنبه/ در محل دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و با همکاری انجمن بتن ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش مرور نیوز، رئیس این دوره از مسابقه ها در مراسم افتتاحیه با بیان اینکه بتن پرمصرف ترین ماده ساختمانی است، افزود: تولید و مصرف بتن در جهان هفت میلیارد متر مکعب در سال و در ایران 100 میلیون مترمکعب در سال است که این مقدار تولید و مصرف در کشور 40 درصد بیش از متوسط مصرف دیگر کشورهای جهان است.

طالب مرادی شقاقی اظهار کرد: این میزان مصرف بتن در ایران سالانه 80 هزار میلیارد ریال گردش مالی دارد و با توجه به اهمیت آن در توسعه پایدار کشور باید در این زمینه تحقیقات و مطالعات زیادی صورت گیرد.
وی ادامه داد: اگر دو درصد این گردش مالی در بتن به تحقیق و پژوهش تخصیص یابد، می تواند تحول عظیمی در صنعت بتن به وجود آورد که برگزاری مسابقه های بتن را می توان قدمی در راه تحقیق و پژوهش بتن تلقی کرد.
مرادی شقاقی اضافه کرد: برگزاری مسابقه های بتن راه کاری مناسب در راستای ارتقای دانش بتن شناسی، دانش فنی و ارتقای کیفیت بتن کارگاهی در بین دانشجویان، محققین و کارشناسان شرکت های حقوقی است.
وی گفت: سیمان یکی از مصالح اصلی بتن است اما تولید سیمان با آلودگی محیط زیست همراه است که باید در تولید بتن، مصرف سیمان را به حداقل برسانیم و با تحقیقات، جایگزینی مناسب برای آن پیدا کنیم تا آلودگی محیط زیست به حداقل برسد.
معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز افزود: یکی از اهداف سند چشم انداز بتن کشور در سال 1404 نیز در راستای کاهش مصرف بتن و سیمان و صرفه جویی در هزینه است.
مرادی شقاقی از شهرداری تبریز، شورای اسلامی، سازمان زیباسازی شهرداری تبریز، پدافند غیرعامل استانداری، شرکت عمران و توسعه آذربایجان، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و معاونت های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و دانشجویان عمران این دانشگاه در برگزاری این مسابقه ها قدردانی کرد.
مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: برگزاری این مسابقه ها باعث ایجاد شور و شوق در بین دانشجویان شده و کمک می کند توانمندی های خود را در کنار راهنمایی استادان در بوته عمل قرار دهند.
داوود ثمری افزود: فناوری ها چیزی جز اعتماد به دانشگاهیان و دانشجویان نیست و در کنار آن باید ارتباط بین دانشگاه وصنعت قوی تر شود تا هر دو منتفع شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز