مهندسان ام آی تی با تجهیز کردن سلول های بنیادی به ژن هایی که موجب تولید فاکتورهای رشد اضافی به وسیله آن ها می شوند، توانایی این سلول ها در بازسازی بافت عروقی را افزایش دادند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان در مطالعه ای روی موش ها، دریافتند که سلول های بنیادی مهندسی شده با موفقیت عروق خونی را در نزدیکی جایگاه آسیب تولید کردند که اجازه بقای بافت آسیب را می دهند.

در واقع سلول های بنیادی پتانسیل زیادی برای حل مشکلات موجود در زمینه بازسازی بافت را دارند اما استفاده از آن ها به دلیل این که این سلول ها بعد از پیوند فاکتور رشد اندکی تولید می کنند با محدودیت هایی مواجه است.

اما این مطالعه جدید با تولید سلول های بنیادی سوپر شارژ شده شرایط را برای درمان انفارکته های بافتی (عدم خونرسانی مناسب به بافت به دلایلی مانند انسداد یا ایجاد لخته) فراهم می آورد.

برای این کار محققان بعد از برداشتن سلول های بنیادی از مغز استخوان موش، از نانوذره های خاصی برای انتفال ژن مربوط به فاکتو رشد اندوتلیالی عروقی(VEGF) به این سلول ها استفاده کردند.

سپس این سلول های بنیادی به نواحی آسیب دیده ایمپلنت شد. این نانوذره ها پیش از این برای انتقال داروهای سرطانی به تومورها نیز استفاده شده بودند و محققین استفاده از آن ها را راه مطمئن تری در مقایسه با ویروس ها برای انتقال ژن می دانند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز