محققان ژاپنی متوجه شدند که یک داروی تجویزی برای درمان سرماخوردگی می تواند در جلوگیری از گسترش سرطان مثانه نیز کاربرد داشته باشد.

به گزارش مرورنیوز از روزنامه ایندیپندنت، پژوهشگران در پی مطالعه ای جدید دریافتند که مصرف نوعی داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی مانع از گسترش سرطان در موش ها می شود و همچنین مقاومت بدن آنها را در برابر شیمی درمانی کاهش می دهد. 
همین یافته امیدهایی را در زمینه درمان سرطانی ایجاد کرد که سال 2014 فقط در انگلیس بیش از پنج هزار قربانی گرفت. 
سرطان مثانه را می توان به دو نوع تقسیم کرد: تهاجمی به عضله که در مرحله 4 آن، 10 درصد امکان دارد بیمار پنج سال دوام آورد و نوع تهاجمی به غیرعضله که 90 درصد امکان پنج سال بقا وجود دارد. 
برای نوع دوم سرطان مثانه معمولا داروهای متعارف این بیماری مانند سیسپلاتین cisplatin تجویز می شود، اما این بیماری به مرور مقاوم می شود و به سایر اندام ها تسری پیدا می کند. 
در آزمایش هایی که در دانشگاه هوکایدو ژاپن انجام شد، سلول های سرطان مثانه با آنزیمی درخشان نشانه گذاری شدند که به محققان امکان می داد واکنش سلول ها به درمان را ردیابی کنند. سپس این سلول ها به موش ها تزریق شد. 
این سلول ها به محض ورود به بدن موش ها تکثیر شدند و پس از 45 روز تومورهای متاستاز یافته در کبد، ریه ها و استخوان موش ها تشخیص داده شدند.
اما محققان دریافتند که تزریق فلوفنامیک اسید، دارویی که برخی مواقع برای درمان سرماخوردگی تجویز می شود، گرایشات تهاجمی سلول های سرطانی را از بین برد و موجب اثرگذاری مجدد داروهای شیمی درمانی شد. 
سرطان مثانه که نهمین سرطان مرگبار در اروپا است، سال 2012 میلادی در سراسر جهان حدود 165 هزار قربانی گرفت. 
افرادی که زیاد سیگار می کشند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان مثانه دارند، طوری که حدود 50 درصد مردان سیگاری امکان ابتلا به سرطان مثانه را دارند و این مقدار در زنان سیگاری به 31 می رسد.
عوامل شغلی نیز در ابتلا اهمیت دارد، مانند کارگران صنایع رنگ و لاستیک سازی، نقاشی و نفت که بیشتر در معرض ابتلا هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز