گوگل در اقدامی تازه، تغییراتی روی Android 7.1 beta اعمال کرده است که باعث می‌شود برنامه پرداخت Android Pay دیگر روی گوشی‌هایی که قفل بوت لودر آنها باز شده است، عمل نکند.

به گزارش گروه اقتصادی مرورنیوز، آن دسته از کاربران گوشی ‏های اندرویدی که عادت دارند زیاد تنظیمات دستگاه خود را تغییر دهند، احتمالا با باز کردن قفل بوت‏لودر گوشی‏های اندرویدی (UnlockedBootloader) نیز آشنا هستند. بازکردن قفل بوت لودر در حقیقت برای دسترسی به تنظیمات داخلی‏تر یا دانلود برخی برنامه‏ ها کاربرد دارد که البته اگر نحوه درست انجام دادن این کار را بلد نباشید ممکن است با مشکلات امنیتی مواجه شوید.

به همین سبب گوگل در اقدامی تازه، تغییراتی روی Android 7.1 beta اعمال کرده است که باعث می‌شود برنامه پرداخت Android Pay دیگر روی گوشی‌هایی که قفل بوت لودر آنها باز شده است، عمل نکند. احتمالا دلیل اقدام گوگل، بیش از پیش امن کردن فضای Android Pay است، اما در دستگاه‌هایی که قفل بوت‏لودر آنها باز شده است و کاربران عادی با این کار به یک ابر کاربر(Super User) با دسترسی‌های ویژه به تنظیمات دستگاه تبدیل می‌شوند، آسیب‌پذیری و احتمال هک شدن گوشی بالا می‏رود و به همین منظور اطلاعات پرداختی کارت‏های اعتباری در معرض خطر هستند. البته گفته می شود که طی اعلام پلیس اندروید این مشکل فقط یک باگ است. طبق گزارشی در Reddit به آن دسته از کاربران اندروید که درباره این مساله به گوگل شکایت کرده بودند، تنها پیشنهاد شده بود که گزارش باگ ارسال کنند.

به هر حال باید صبر کنیم و ببینیم آیا در نسخه جدید اندروید 1/ 7 که فعلا در مرحله beta است، این مشکل همچنان باقی می ‏ماند یا خیر. تا به اینجا تنها حدس می‌زنیم که به دلایل امنیتی چه برای گوگل و چه برای کاربران ممکن است این مشکل عمدی ایجاد شده باشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز