متخصصان انگلیسی دانشگاه کالج لندن با استفاده از هوش مصنوعی رایانه ای ساختند که قادر است با بررسی مستندات قانونی و پاسخگویی به پرسش های اخلاقی، نتیجه رسیدگی در دادگاه را پیش بینی کند

به گزارش مرور نیوز، از گاردین، این قاضی دیجیتال هوشمند در چهار مورد از هر پنج پرونده مطرح شده در دادگاه حقوق بشر اروپا که مربوط به جرایمی همچون شکنجه، بدرفتاری و تجاوز به حریم خصوصی بودند، همان رایی را صادر کرد که توسط قضات واقعی این پرونده ها صادر شده است. 

این کامپیوتر هوشمند با استفاده از الگوریتم های خاصی اطلاعات مربوط به 584 پرونده قضایی با موضوع شکنجه و بدرفتاری، دادرسی منصفانه و حفظ حریم خصوصی را به زبان انگلیسی مورد بررسی قرار داده و در هر پرونده رای صادر کرده است. پس از مقایسه معلوم شد این کامپیوتر هوشمند در 79 درصد از پرونده ها دقیقا همان رایی را داده است که قضات اصلی پرونده صادر کردند. 

پیش از این نیز سامانه های هوشمندی برای پیش بینی نتایج رسیدگی در دادگاه ساخته شده است. اما تمام نمونه های قبلی، رای دادگاه را بر اساس ماهیت جرم یا رویه تصمیم گیری هریک از قضات، شبیه سازی می کرد. اما در این سیستم هوشمند برای اولین بار، اطلاعات لازم برای صدور رای در پرونده ها از طریق بازخوانی متون تحلیلی تدوین شده در دادگاه ها به دست می آید و سیستم با استفاده از همان استدلال ها اقدام به صدور رای می کند. 

در حال حاضر میزان استفاده وکلا از سیستم های کامپیوتری روبه افزایش است و یکی از نیازهای ضروری این قشر از جامعه امکان انجام امور پیچیده از جمله جستجو و شناسایی مفاهیم حقوقی به جای جستجوی کلیدواژه ها در اسناد و متون حقوقی است تا امکان استفاده از مدارک و اسناد مرتبط در پرونده های مختلف برای آن ها فراهم شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز