در دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر علوم و فناوری چین، طرفین برای راه‌اندازی «کمیته مشترک همکاری علمی و فناوری» میان دو کشور به توافق رسیدند.

به گزارش مرور نیوز، در دیدار دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران با وان گنگ وزیر علوم و تکنولوژی چین، طرفین توافق کردند که با تشکیل و راه‌اندازی کمیته مشترک همکاری، سطح کنونی مناسبات و همکاری‌های علمی و فناوری میان دو کشور را ارتقا دهند.

این توافق در محل وزارت علوم و تکنولوژی چین در شهر پکن حاصل شد. طرفین در این دیدار اعلام کردند که با تشکیل این کمیته می‌توانند نقشه راه همکاری‌ها در حوزه‌های علمی و دانش‌بنیان را ترسیم و اجرایی کنند.

همچنین در این دیدار بر راه‌اندازی پارک ویژه علم و فناوری در پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران موافقت شد که زمان دقیق اجرای این طرح پس از نشست کمیته مشترک نهایی اعلام می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با وزیر علوم و تکنولوژی چین از آمادگی نهادهای علمی و فناوری کشورمان برای توسعه همکاری با بخش‌های علمی و فناوری چین خبر داد و گفت: اهمیت دادن به تلاش‌های علمی با شروع به کار دولت دکتر حسن روحانی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر توجه بالایی از اقتصاد کشور به اقتصاد دانش‌بنیان اختصاص یافته است، ادامه داد: سال‌های تحریم به ما نشان داد که نباید فقط به منابع نفتی متکی باشیم. در حال حاضر کمتر از 20 درصد اقتصاد ایران متکی به نفت است و با توجه به داشتن ظرفیت بالا به لحاظ نیروی انسانی، شرایط کنونی فرصت ایده‌آلی را برای نهادهای علمی و مراکز دانش‌بنیان دو کشور برای توسعه همکاری‌های دوجانبه فراهم آورده است.

ستاری در ادامه ابراز تمایل کرد: روابط ایران و چین در حوزه علمی فناوری به سطح استراتژیک ارتقاء یابد تا توسعه روابط علمی و فناوری دو کشور با سرعت بیشتری به اجرا درآید.

«وان گنگ»، وزیر علوم و تکنولوژی چین نیز در سخنانی ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیته مشترک همکاری، شرایط برای اجرای پروژه‌ها و نشست‌های مشترک میان دانشمندان دو کشور فراهم شود و این مهم زمینه‌ای مناسب برای ترغیب و تشویق جوانان ایران و چین جهت همکاری‌های علمی فراهم کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، هیات بلندپایه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران از روز دوشنبه، 3 آبان ماه به کشور چین سفر کرده است و در نخستین روز علاوه بر دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان و رییس آکادمی علوم چین، از یک موسسه تحقیقاتی و یک شرکت های‌تک نیز بازدید کرد. این هیات قرار است از چند پارک تحقیقاتی، مرکز پژوهشی و شرکت دانش‌بنیان چینی نیز بازدید کند. این هیات شامگاه پنجشنبه هفته جاری به وقت محلی، شانگهای را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خلق چین، سعید شبستری رییس اداره دوم شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، علی‌مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، نصرت‌الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس، ماشاءالله اخلاقی و سیداحمدرضا علایی طباطبایی مدیر کل دفتر تبادل فناوری معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری، در این سفر، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز