محققان از دستیابی به مولکول جدیدی خبر داده اند که می تواند صنعت صابون سازی را دگرگون کند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه خبری دانشگاه مینه سوتا، گروهی از محققان این دانشگاه با تکیه بر منابع تجدیدپذیر موفق به ارائه مولکول صابون جدیدی شده اند که به طرز چشمگیری به محیط زیست و حفظ منابع آن کمک می کند.

آنها مدعی هستند که این مولکول جدید به انتشار حجم به مراتب کمتری از ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات شوینده در محیط زیست منجر خواهد شد. در نتیجه می توان امیدوار بود که این نوآوری کمک زیادی به بهبود وضعیت محیط زیست کند.

بررسی های دقیق نشان داده که این مولکول صابون در قیاس با صابون های سنتی و شناخته شده عملکرد به مراتب بهتری دارد تا آنجا که در آب سرد یا آب سخت که شامل ترکیبات گوناگون می شود اثرگذاری قابل قبول تری دارد.

این فناوری جدید کهOleo-Furan-Surfactant  نام دارد توسط محققان دانشگاه مینه سوتا ثبت اختراع شده و امتیاز بهره برداری از آن به یکی از شرکت های دانش بنیان متعلق به این دانشگاه اختصاص یافته است.

این پروژه و جزئیات آن به صورت آنلاین موجود بوده و قرار است در شماره بعدی ژورنال ACS Central Science که به جامعه علوم شیمی آمریکا تعلق دارد منتشر شود.

یکی از محققانی که در این پروژه حضور دارد می گوید: ما توانسته ایم مولکول صابونی را از ترکیبات طبیعی نظیر دانه های سویا، نارگیل و ذرت تهیه کنیم.

مهمترین ویژگی این نوآوری در آن است که صابون ساخته شده با این مولکول در مقایسه با صابون های دیگر عملکرد بهتری در انواع آب داشته و از این نظر برای محیط زیست یک امتیاز مهم محسوب می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز