در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی PacSec در توکیو، محققان ابزار جدیدی را به نمایش گذاشتند که قادر به هک کردن ارتباطات رادیویی کاربران با پهپادها و کنترل کامل این پرنده های بدون سرنشین است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از ری کد، این اقدام با سوءاستفاده از آسیب پذیری سیستم تبادل فرکانس پهپادها صورت می‌گیرد که باعث می شود هکرها عملا کنترل کامل پهپادها را در دست بگیرند و به راحتی آنها را هدایت کرده و حتی در صورت لزوم به زمین بزنند.

اگر چه این ابزار هکری برای فروش عرضه نشده، اما می توان حدس زد که سایر هکرها به زودی با شناسایی آسیب پذیری یاد شده دست به سوءاستفاده های جدی بزنند.

محققان تا به حال از این طریق سه نوع پهپاد مختلف را هک کرده اند و حتی به تصاویر ویدئویی تهیه شده از طریق دوربین های آنها دسترسی پیدا کرده اند. خاموش کردن ناگهانی پهپادها برای ساقط کردن آنها نیز توسط هکرها ممکن است. همچنین می توان کنترل کامل مسیر حرکت پهپادها را هم به همین شیوه در دست گرفت و آنها را به سمت مدنظر خود هدایت کرد.

ظاهرا یکی از پهپادهای هک شده به این شیوه Parrot AR نام دارد که اولین بار در سال 2010 عرضه شده است و امنیت آن در سال های اخیر از طریق رمزگذاری داده های رد و بدل شده به منظور مقابله با احتمال شناسایی موقعیت مکانی آن ارتقا یافته است. البته مشخص نیست این به روزرسانی ها برای مقابله با هکرهاکافیست یا خیر.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز