معاون سازمان برنامه و بودجه خواستار ارائه طرح توجیهی در حوزه فناوری فضایی با توجه به الزامات و محورهای پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از وزارت ارتباطات، غلامرضا شافعی از پژوهشگاه فضایی ایران و مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه‌های فضایی و نیز پژوهشکده سامانه‌های ماهواره این پژوهشگاه بازدید کرد.

وی گفت: با توجه به محورهای پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه، لازم است پژوهشگاه فضایی ایران طرح توجیهی در حوزه فناوری فضایی را با اشاره به اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی تهیه و ارائه کند.

شافعی با تاکید بر اینکه مطالبات این حوزه باید در حوزه فرهنگ نهادینه شود تا پذیرش آن از سوی عموم و نهادهای تصمیم گیرنده آسان شود، از مسئولان پژوهشگاه فضایی خواست تا در جایگاه کارشناسی و تخصصی به گونه‌ای در حوزه فضا برنامه‌ریزی کنند که منافع ملی مد نظر قرار گیرد و پیشنهاداتی ارائه شود که در آینده فضایی کشور کارگشا باشد.

معاون فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه افزود: سازمان برنامه و بودجه باحفظ استقلال خود، در پی تعامل منطقی و دوطرفه با دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها است.

حسن حدادپور، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این نشست به برنامه‌های پژوهشگاه فضایی ایران تا افق ۱۴۰۴ در حوزه ماهواره‌های سنجشی، ماهواره‌های مخابراتی، زیرساخت‌ها و دیگر ماموریت‌های محوله اشاره کرد و گفت: این پژوهشگاه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که فعالیت‌های پیش‌بینی شده تا پایان برنامه توسعه ششم به تحقق برسد.

وی با اشاره به برنامه‌های ماهواره‌ای ابراز امیدواری کرد، پژوهشگاه فضایی ایران با برنامه ‌ریزی مناسب، بتواند دستاوردهای خوبی داشته باشد و  در ۶ سال آینده نیازهای کشور در حوزه ماهواره‌ای را برطرف کند.

حدادپور در بحث توسعه زیرساخت‌های فضایی که توسط پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است به مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه‌های فضایی اشاره کرد و  گفت: در حوزه فناوری‌های نوظهور نیز پژوهشگاه فضایی ایران، طرح سامانه بالن مخابراتی را به اجرا درآورده که به زودی به بهره برداری خواهد رسید.

معاون فنی و توسعه امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه و هیات همراه در بازدید از مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه‌های فضایی و پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران از نزدیک در جریان آزمون‌های مرتبط با ماهواره سنجشی ناهید یک، مراحل کار پروژه‌های ماهواره‌ای ناهید ۲ و پارس یک قرار گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز