اشعه هایی که در فضای خارج از جو وجود دارد به ندرت موجب فراموشی فضانوردان می شود.

به گزارش مرور نیوز به نقل از انگجت، این اشعه ها تنها موجب آلزایمر نمی شوند بلکه عصب های مغز را هم تحت تاثیر قرار می دهند ، اما اخیرا راه حلی برای مقابله با آن یافت شده است.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا می گویند دارویی که با همکاری شرکت Plexxikon تولید کرده اند می تواند مشکلات ایجاد شده در حافظه افراد به دنبال تابش تشعشعات کیهانی را برطرف کند.

آزمایش این دارو بر روی موش ها نشان می دهد که استفاده از آن موجب مصون سازی سلول های عصبی شده و حتی می توان از داروی مذکور برای بازسازی سلول ها و اتصالات عصبی آسیب دیده استفاده کرد. همین امر باعث می شود که التهابات ایجاد شده در اثر تشعشعات یادشده به اختلال در کارکردهای حافظه انسان منجر نشود.

نکته مهم این است که اختلالات حافظه انسان به دنبال قرار گرفتن در معرض تابش اشعه های کیهانی معمولا بلند مدت است و به عنوان مثال در مورد موش های تحت بررسی سه ماه به طول انجامیده است. اما استفاده از قرص های یادشده باعث می شود تا این مشکلات هم به سرعت برطرف شوند. با توجه به برنامه ریزی ناسا برای فرستادن فضانورد به سطح کره مریخ حل این مشکل مهم ضروری بوده است. انتظار می رود در آینده از قرص های مذکور برای کاهش اثرات بیماری آلزایمر هم استفاده شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز