دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران با بیان این که 40 درصد سرطان ها را می توان با استفاده از رادیوتراپی درمان کرد، گفت: با این حال این روش درمانی آن چنان که باید در کشور ما شناخته نشده است و به آن اهمیت داده نمی شود.

به گزارش مرور نیوز، دکتر علیرضا نیکوفر روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران اظهار کرد: همچنین حدود 50 درصد درمان سرطان ها از طریق جراحی و در خوشبینانه ترین حالت تنها 10 درصد درمان سرطان ها از طریق شیمی درمانی انجام می شود. 
وی افزود: با این که شیمی درمانی عوارض بسیار شدید و هزینه بسیار سنگین دارد، اما در تصور عموم اینطور جا افتاده است که هر فرد مبتلا باید شیمی درمانی شود و از آنجا که اجماع نظر پزشکی در قالب تیم درمانی در خصوص درمان بیماران وجود ندارد، در مواردی نیز به جای این که از رادیوتراپی استفاده شود از جراحی یا شیمی درمانی استفاده می شود و همین مساله می تواند بیماری را تشدید و کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. 
نیکوفر ادامه داد: در بسیاری از موارد رادیوتراپی بسیار موثرتر از شیمی درمانی و جراحی و عوارض آن بسیار کمتر است؛ بیماری که رادیوتراپی می شود می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد و دچار عوارض ظاهری و عوارض دیگری مانند بی اختیاری ادرار و یا برداشت حنجره در سرطان های حنجره نشود و یا بدون نیاز به حمل کیسه ای روی شکم در سرطان های دستگاه گوارش، به زندگی خود ادامه دهد. 
وی با بیان این که در حال حاضر تجهیزات مربوط به رادیوتراپی به اندازه لازم در کشور وجود ندارد، افزود: یک دستگاه رادیوتراپی حدود 2 تا 3 میلیون دلار قیمت دارد و در صورتی که این دستگاه ها به تعداد لازم در کشور فراهم شود، می توان از صرف سالانه میلیون ها دلار برای وارد کردن داروهای درمان سرطان جلوگیری کرد. 
به گفته دکتر نیکوفر، با یک دستگاه رادیوتراپی می توان ماهانه حدود 100 بیمار را تحت درمان قرار داد و اگر 40 درصد این بیماران بهبود یابند، به پیشرفت قابل توجهی در حوزه درمان بیماران سرطانی دست یافته ایم. 
وی ادامه داد: دانش متخصصان ایرانی برای درمان انواع سرطان ها در سطوح بالایی قرار دارد و همتراز کشورهای پیشرفته است و اگر تجهیزات لازم در این زمینه فراهم شود می توان در این حوزه نیز همتراز با کشورهای پیشرفته گام برداشت. 
نیکوفر در خصوص هزینه های درمان با رادیوتراپی گفت: هزینه رادیوتراپی از شیمی درمانی و اعمال جراحی کمتر است؛ هزینه استفاده از این تکنولوژی در بخش دولتی حدود 70 تا 80 میلیون ریال و در بیمارستان های خصوصی حدود 100 تا 150 میلیون ریال است که قابل مقایسه با هزینه درمان های دارویی و اعمال جراحی نیست. 
وی ادامه داد: به دلیل اعمال تحریم ها نتوانسته ایم دستگاه های رادیوتراپی را به مقدار لازم به کشور وارد کنیم. البته اقدامات خوبی اخیرا صورت گرفته است که با توجه به شمار مبتلایان به سرطان کافی نیست. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز