معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت برگزاری برنامه‌های هفته پژوهش با مدیران ارشد استان‌ها گفت: تا زمانی که مدیران کشور این تفکر را نداشته باشند که فناوری می‌تواند مسائل آنها را حل کند، مشکلات بر جای خود باقی می‌ماند.

به گزارش مرور نیوز، وحید احمدی در نشست استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با تاکید بر اینکه در برگزاری هفته‌های پژوهش تلاش بر این بوده است که برنامه‌های این هفته از فرایندهای تشویقی به سمت فرایندهای عملیاتی حرکت کند، ادامه داد: ما همواره عادت داریم که در چنین برنامه‌هایی تقدیر و تشکر صورت گیرد ولی در هفته پژوهش باید محصول یک‌ساله محققان در سراسر کشور جمع‌آوری و به جامعه معرفی شود.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری هفته پژوهش باید منجر به همگرایی بیشتر میان دستگاه‌ها صورت گیرد، خاطرنشان کرد: این همگرایی‌ها به عنوان نتایج دستاوردهای هفته پژوهش خواهد بود که باید براساس آن گام برداریم و ما در طول این سه سال نیز این مسیر را طی کرده‌ایم.

احمدی یکی از دستاوردهای برگزاری هفته پژوهش را مدیریت‌های استانی نام برد و اظهار کرد: ما اعتقاد داریم که اگر صرفاً دانشگاه‌ها درگیر هفته پژوهش شوند میزان اثرگذاری آنها محدود خواهد شد. از این رو در تلاش هستیم تا برنامه‌های استانی هفته پژوهش با مدیریت‌های کلان کشور اجرایی شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه پژوهش منحصر به دانشگاه‌ها نیست، یادآور شد: پژوهش باید در استان‌ها عملیاتی شود و در این راستا مدیریت‌های کلان استانی نیز با تقویت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی فعالیت‌های خود را گسترش دهند که خوشبختانه در اغلب استان‌ها شاهد تقویت این فرهنگ هستیم.

وی با تاکید بر تعمیق بخشیدن فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح کشور افزود: این امر میسر نمی‌شود مگر با برنامه‌ریزی درست مدیران چرا که اگر مدیران این تفکر را نداشته باشند که با فناوری می‌توان مسائل را حل کنند، مشکلات بر جای خود باقی می‌ماند.

احمدی با اشاره به برگزاری فن‌بازار در هفته پژوهش تاکید کرد: دستگاه‌ها در کنار عرضه محصولات فناورانه خود در نمایشگاه باید نیازمندی‌های خود را نیز ارائه دهند تا به این ترتیب برای صنعتگران و پژوهشگران و اساتید جاذبه‌ای برای بازدید از این فن‌بازار فراهم کنند.

وی به برگزاری نمایشگاه عکس و کاریکاتور در حوزه پژوهش و فناوری اشاره کرد و با تاکید بر استقبال مناسب جامعه هنری از حوزه پژوهش و فناوری افزود: در سال جاری نیز مسابقه مستند و انیمیشن برگزاری خواهیم کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: با استفاده از این اقدامات می‌توان رکود فرهنگی را با بسیج هنری از بین برد و این امر تنها با انجام کارهای سفارشی میسر نخواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز