محققان کشور طی یک طرح پژوهشی درصدد «مدل‌سازی و پیاده‌سازی سخت‌افزاری سیستم‌ بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز» هستند.

به گزارش مرور نیوز، بیژن علیزاده، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مجری پروژه با بیان اینکه پروژه مذکور با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در حال انجام است، اظهار کرد: تشخیص اشیاء یکی از موضوعات مهم در حوزه‌های مختلف است. یکی از راه‌های بازشناسی اشیاء از سیستم بینایی انسان الهام گرفته شده است. اینکه سامانه بینایی مغز انسان چطور به تشخیص اشیاء مبادرت می ورزد. در این راستا، محققان مدل‌های محاسباتی-شناختی گوناگونی در حوزه علوم شناختی ارائه کرده‌اند.

علیزاده ادامه داد: اما از آنجا که این مدل‌های ریاضی حجم پردازشی بالایی دارند، بنابراین سیستم‌های عادی قادر به انجام این پردازش نیستند، بطوریکه عملکرد زمانی و سرعت آنها بسیار کندتر از انسان است. جهت بهبود سرعت پردازش، راه حل پیاده‌سازی سخت‌افزاری مدل‌ها مطرح شد تا بدین صورت کارایی سیستم پیاده سازی شده به سیستم بینایی انسان نزدیکتر شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا گروه‌های کمی به صورت جدی بر روی پیاده‌سازی سخت‌افزاری سیستم بازشناسی اشیاء کار می‌کنند، گفت: به لحاظ تئوری روی موضوع تشخیص اشیاء مبتنی بر سیستم بینایی انسان در حوزه علوم شناختی مدل‌هایی معرفی شده است، اما پیاده‌سازی سخت‌افزاری این موضوع بحثی جدید است و به نوعی گروه ما پیشرو در این امر در کشور محسوب می‌شوند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین عنوان کرد: این طرح می‌تواند در هر کاربردی که باید در آن تشخیص اشیا بسرعت و برخط انجام شود، استفاده شود. بعنوان مثال یکی از کاربردهای این طرح، سیستم بازشناسی اشیاء در ربات‌ها است تا با کارگذاری آن در ربات‌ها تشخیص اشیاء در مسیر برای آنها آسان‌تر و با سرعت بیشتری بصورت برخط رخ دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز