معرفی برندگان جوایزه نوبل 2016 از امروز دوشنبه با معرفی اولین برنده این جایزه در سال 2016 در حوزه فیزیولوژی یا پزشکی آغاز می شود.

به گزارش مرورنیوز، بر اساس برنامه ای که در سایت رسمی «نوبل پرایز» منتشر شده است، برندگان جوایز فیزیک، شیمی، صلح، علوم اقتصادی به ترتیب در روزهای سه شنبه 4 اکتبر (13 مهر)، چهارشنبه 5 اکتبر (14 مهر)، جمعه 7 اکتبر (16 مهر) و دوشنبه 10 اکتبر (19 مهر) جایزه علوم اقتصادی معرفی می شوند، اما هنوز تاریخ اعلام نام برنده جایزه نوبل ادبیات قطعی نشده است.

***دانستنی هایی در مورد جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی
*از سال 1901 تاکنون،106 جایزه در حوزه فیزیولوژی یا پزشکی اهدا شده است.
*38 جایزه پزشکی تنها به یک نفر تعلق گرفته است و تاکنون 12 زن موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی شده اند.
*میانگین سنی دریافت کنندگان این جایزه 32 تا 87 بوده است که 32 سال جوان ترین سن برنده جایزه نوبل پزشکی به 'فردریک بانتینگ' در سال 1923 به دلیل کشف انسولین تعلق داشت و 87 سال بیشترین سن برنده جایزه نوبل در حوزه پزشکی به 'پیتون روز' در سال 1966 به دلیل کشف ویروس های ایجاد کننده تومور تعلق داشت.

***جایزه نوبل 
جایزه نوبل جایزه علمی معتبری است که به یک دانشمند تعلق می گیرد. این جایزه سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه دار و شیمیدان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می شناسند، پایه گذاری شد.
آلفرد نوبل 21 اکتبر سال 1833 در شهر استکهلم کشور سوئد به دنیا آمد. وی در 17 سالگی به پنج زبان زنده دنیا کاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی به جای مانده است. وی همچنین به موضوعات اجتماعی و صلح علاقه مند بود.
بنیاد نوبل نهادی است که در سال 1900 در پی تنظیم وصیت نامه آلفرد نوبل، شکل گرفت. نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت که با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه فیزیک‏، شیمی، علوم‏ پزشکی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح اهدا می شود.
در سال ۱۹۰۱ میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به طور سالانه در رشته های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می گیرد که بیشترین خدمت را به بشر کرده باشند.
ششمین جایزه یعنی نوبل اقتصاد نیز در سال ۱۹۶۸ میلادی، توسط بانک مرکزی سوئد پایه گذاری شد که البته در لیست جوایز مرتبط با بنیاد نوبل جایی ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز