قرآن تاریخی روستای سلین از توابع بخش اورامان شهرستان سروآباد یادگار قرن هشتم هجری و در دوره تیموریان نگاشته شده است.

به گزارش مرور نیوز، قرآن روستای سلین به جامانده از قرن هشتم هجری است که در زمان حکومت غیب‌الله بیگی حاکم منطقه اورامان توسط این پادشاه در یک غاری در روستای سلین کتابت شده و سال 94 به همت فرمانداری شهرستان سروآباد و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان مرمت شد. قرآن تاریخی روستای سلین از توابع بخش اورامان شهرستان سروآباد بعد از قرآن نگل، قدیمی‌ترین قرآن خطی استان کردستان است.

این قرآن مربوط به قرن هشتم هجری حدود 700 سال قبل در دوره تیموریان است که با توجه به قدمت زیاد آن دچار آسیب زیادی شده بود که در سال 94 کار مرمت آن آغاز و در مهرماه سال 95 با استقبال گرم مردم روستا جانمایی شد.

جنس جلد قرآن تاریخی سلین چرم و جنس اوراق کاغذ بوده است که به همین دلیل دچار آسیب شده بود و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان به مرمت آن پرداخت و مرمت آن که 6 ماه به طول انجامید، 410 میلیون ریال از محل اعتبارات شهرستانی هزینه شد.

این قرآن احتمالا در دوره تاریخی تیموریان نگاشته شده، خط بکار گرفته شده در کتابت این قرآن قدیمی ریحان نام دارد و در بعضی از سر سوره‌ها از خط ثلث کوفی استفاده شده و ابعاد این قرآن در طول 42.2 و عرض 31.5 و ضخامت ۱۶- 19 سانتی‌متر بوده است.

از افتخارات استان کردستان وجود قرآن‌های قدیمی در این استان است که از زمان صدر اسلام تاکنون در روستاهای تابعه باقی مانده که این امر نشان دهنده دیانت و ایمان مردمان کُرد است.

طبق فرموده نبی مکرم اسلام (ص) بزرگترین و با ارزش‌ترین چیزی که در زمین بعد از خداوند متعال برای مسلمانان وجود دارد، قرآن کریم است، بنابراین مردم توابع روستاهای استان کردستان از قرآن‌های تاریخی موجود در مساجد روستا حفاظت و حراست می‌کنند.

در استان کردستان مجموعه نفیسی از قرآن‌های قدیمی وجود دارد که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکنون 11 قرآن قدیمی را در سطح روستاهای استان شناسایی کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز