معاون سفیر دائم روسیه در سازمان ملل به شدت اظهارات نمایندگان دو کشور آمریکا و انگلیس را در مورد سودان محکوم کرد .

به گزارش مرور نیوز، دیمیتری پولیانسکی ، هر گونه صحبت در شورای امنیت درباره وضعیت فعلی خارطوم را به منزله تلاش برای دخالت در امور داخلی سودان دانست. پولیانسکی مخالفت روسیه با مرتبط دانستن حوادث ۱۱ آوریل گذشته در خارطوم (برکناری عمر البشیر) را با عملیات هیئت نیروهای مشترک اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در دارفور (یونامید) را اعلام و تاکید کرد: بازنگری در تحریم‌ها علیه دارفور باید مطابق با طرح‌های فعلی انجام گیرد.

جاناتان کوهن ، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت نیز گفت که به شدت نسبت به نبود ثبات سیاسی در خارطوم که تأثیر منفی بر وضعیت دارفور دارد، نگران است زیرا ثبات در دارفور با امنیت و آرامش در سایر مناطق این کشور و منطقه مرتبط است.

کوهن تاکید کرد: واشنگتن قتل، ضرب و شتم و تعرض جنسی به تظاهرکنندگان و سایر غیرنظامیان سودانی را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف این حملات و ایجاد محیطی مناسب‌تر برای از سرگیری مذاکرات سیاسی با ائتلاف مخالفان است.

همچنین جاناتان آلن، معاون نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل، شورای نظامی انتقالی سودان را به انجام اقداماتی وحشیانه و خشن که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن از معترضان سودانی و زخمی شدن صدها تن دیگر از آنها شد، متهم کرد.

در مقابل عمر محمد احمد، نماینده دائم سودان در این سازمان به شدت اظهارات برخی از نمایندگان کشورهای عضو را محکوم کرده و آنها را دخالت در امور داخلی سودان دانست.

او گفت: امیدوارم به یاد بیاورید که سودان کشوری مستقل و برخوردار از حاکمیت ملی است. او همچنین بر پایبندی سودان به تمامی توافق‌نامه‌های امضا شده با سازمان ملل و نیروهای یونامید تاکید کرد.

نیروهای یونامید به عنوان بزرگترین هیئت حافظ صلح سازمان ملل با بیش از ۲۰ هزار نیروی امنیت و کارمند از ابتدای سال ۲۰۰۸ در دارفور مستقر هستند. شورای امنیت در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ طرح کاهش تدریجی این نیروها را در دستور کار خود قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز