اولی مرکز جامع انتقال خون غرب کشور با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور، استاندار کرمانشاه و مدیران انتقال خون سراسر کشور در کرمانشاه افتتاح شد.

به گزارش مرور نیوز، از کرمانشاه علی‌اکبر پورفتح‌الله در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: این مرکز اولین مرکز جامع انتقال خون در غرب کشور است که از اهداکنندگان پلاسما گرفته می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با بیان این مطلب که در روش قبلی تهیه پلاکت برای بیماران، این پلاکت از خون کامل جدا می‌شد، گفت: در این مرکز به صورت مجزا و به‌تنهایی از اهدا کنندگان پلاسما و پلاکت دریافت می‌شود.

پورفتح‌الله افزود: در روشهای قبلی دریافت پلاکت برایاینکه یک دوز درمانی پلاکت بیمار تهیه شود مجبور بودیم 6 بار تزریق واحد پلاکتی به شخص انجام شود که در روش جدید اهداکننده پلاکت یک دوز درمانی پلاکت را فراهم کرده و باعث می‌شود که عوارض آن بسیار کمتر شود.

وی با اشاره به اینکه در روشهای قبلی تزریق پلاکت بیمار از 6 اهداکننده مختلف پلاکت دریافت می‌کرد، بیان کرد: در روش جدید دیگر از مقاومت در مقابل درمان و تشکیل آنتی‌بادی خبری نیست.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با درخواست از مردم استان کرمانشاه که در اهداء خون از استانهای برتر هستند، اظهار داشت: فرهنگ اهداء داوطلبانه پلاکت و پلاسما را در استان نیز گسترش دهند.

پورفتح‌الله با بیان اینکه برای تعیین آزمایشات سازگاری نسجی برای هر سلول بنیادین در حدود 350 هزار تومان هزینه می‌شود، عنوان کرد: چون سازگاری نسجی در قومیت‌ها و شهرهای مختلف متفاوت است بنابراین در هر استانی که تعداد پذیره‌نویسی بالا باشد شانس بیماران آن استان برای دسترسی به سلول بنیادین و درمانی که بازگشت مجدد به زندگی را دارد بیشتر است.

وی تمام هزینه‌های آزمایشات سازگاری نسجی را برعهده سازمان انتقال خون دانست و افزود: داوطلب اهداکننده هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌‌کند و تنها نمونه برای سازگاری نسجی می‌دهد و با فراگیری آموزشهای لازم، در صورت نیاز برای اهداء سلولهای بنیادین فراخوانده می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز