رسانه وابسته به بازار سهام آمریکا نوشت: با وجود اینکه توافق ایران با شرکت‌های بویینگ و ایرباس به سود ایران و آن شرکت‌هاست، اما ممکن است تغییراتی در آن حاصل شود.

به گزارش مرور نیوز، «نزدک» رسانه وابسته به بزرگترین بازار معاملهٔ الکترونیک سهام در آمریکا، در گزارشی با عنوان «آیا بوئینگ در رقابت با ایرباس در مساله ایران خواهد باخت؟» به صدور مجوز وزارت خزانه‌داری به شرکت‌های هواپیمایی بویینگ و ایرباس اشاره کرد و نوشت: بر این اساس بویینگ مجوز فروش ۸۰ هواپیما به ایران را تایید کرده است. در حالی که ایرباس مجوز فروش ۱۷ هواپیما به ایران ایر را دریافت کرده است. البته این بخشی از ۱۱۸ هواپیمایی است که در اوایل امسال نسبت به آن تصمیم‌گیری شده است.

در این مقاله گفته شده که ایران در ناوگان هوایی خود دچار مشکلاتی زیادی بوده که همین امر به کشته شدن صدها ایرانی در اثر سقوط هوپیما به دلایل فنی و نگهداری‌های ضعیف از هواپیماها بوده است.

بر اساس آمارهای «نزدک»،  میانگین سنی هواپیماهای ایران ایر ۲۶.۹ سال است و جوان‌ترین این هواپیماها، A۳۲۰ ایر باس بوده که ۲۰ سال سن دارد.

بر همین اساس ایرباس مجوز فروش یک‌دوم هواپیمای بیشتر نسبت به بویینگ را دریافت کرده است. «نزدک» دلیل این امر را تقدم ثبت درخواست این شرکت فرانسوی خوانده و گفته وزارت خزانه‌داری و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در این وزارتخانه بر اساس «هرکس زودتر اقدام کند، زودتر به او رسیدگی می‌شود» عمل می‌کند و این قانون به نفع ایرباس است.

«نزدک» نوشت: ایرباس در سال جاری در آمارهای دریافت سفارش از بویینگ عقب افتاده است. همین کاهش دریافت سفارش‌ها به افزایش تخفیف‌های این غول‌های هواپیمایی جهان منتهی شده است.

این خبرگزاری نوشته به‌رغم اینکه عدد سفارش‌ها به این شرکت‌ها بسیار بزرگ است، اما ضمانتی وجود ندارد که همه اینها محقق شوند. ایران کشوری است که چهار دهه تحریم  اقتصادی را از سر گذرانده و این امکان وجود دارد که هیچ پولی برای پرداخت نداشته باشد.

از این گذشته هنوز مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا وجود دارند. بحث اصلی آنها این است که در سال ۲۰۱۱ وزارت خزانه‌داری تحریمی را علیه ایران‌ایر تصویب کرد که بر آن اساس ایران‌ایر را به توزیع سلاح و نیرو به سوریه از طریق هواپیماهای مسافربری متهم کرده بود.

«نزدک» در پایان این احتمال را مطرح کرده که بخت این شرکت‌های سازنده هواپیمایی در توافق با ایران دچار تحولاتی شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز