دریادار سیاری گفت که نیروی دریایی ارتش در حال ساخت ۲ منطقه بزرگ دریایی و ۳ پایگاه در سواحل مکران است.

به گزارش مرور نیوز، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی صبح امروز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه نیروی دریایی نیرویی تجهیزات محور است، اظهار داشت: قبل از انقلاب آماده نگه داشتن تجهیزات برعهده مستشاران خارجی بود و وقتی آنها خارج شدند، دشمن فکر می‌کرد تجهیزات ما بلااستفاده شده ولی تجهیزات در آن زمان بلافاصله آماده به کار شد و در عملیات مروارید دشمن را شکست دادیم در حالی که دشمن اصلا فکرش را هم نمی‌کرد؛ ضربه به دشمن در آن عملیات آنقدر قدرتمندانه بود که تا پایان دفاع مقدس، دشمن نتوانست در شمال خلیج فارس حضور یابد.

وی افزود: در واقع، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ابتدای جنگ، نیروی دریایی دشمن بعثی را به‌طور کامل از بین برد. 

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش، نداجا در دوران دفاع مقدس 10 هزار کشتی و نفت‌کش را اسکورت کرد تا تجارت و اقتصاد کشور آسیب نبیند.

دریادار سیاری با اشاره به اعزام 44 ناوگروه رزمی به آب‌های آزاد و حضور 5 ناوگروه دوستی از کشورمان در کشورهای مختلف، گفت: نیروی دریایی ارتش امنیت را در شمال اقیانوس هند برقرار کرده است.

وی با اشاره به اسکورت 3844 فروند کشتی تجاری و نفت‌کش توسط نداجا در خلیج عدن، از ساخت 2 منطقه بزرگ دریایی و 3 پایگاه در سواحل مکران توسط نیروی دریایی ارتش خبر داد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: در تأمین تجهیزات بی‌نیاز از دیگران و در حوزه موشکی و اژدری صاحب قدرت هستیم در حالی که قبلاً اینطور نبود.

دریادار سیاری همچنین جایگاه نیروی دریایی ارتش در میان کشورهای منطقه و فرامنطقه را جایگاه بالایی عنوان کرد و افزود: برای اولین بار ناوگروه 44 ارتش متشکل از ناو بوشهر و ناوشکن الوند، آفریقای جنوبی را دور زده و وارد اقیانوس اطلس شدند و الان ناوگروه ارتش در بندر دوربان پهلو گرفته و امیدواریم در آینده نیز عرض اقیانوس اطلس را هم طی کنیم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری، با اعلام تجهیز ناوها و ناوشکن‌های نداجا به "موشک‌های سطح به سطح با بالاترین برد"، از برگزاری رزمایش تخصصی بسیار مهم زیردریایی‌های نداجا، طی چند روز آینده و همچنین برگزاری رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش در بهمن‌ ماه خبر داد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین از تجهیز شناورهای نداجا به پهپادهای پیشرفته خبر داد و گفت که سامانه یکپارچه جستجو، شناسایی و ردگیری اهداف سطحی و هوایی «ثامن» به عنوان یکی از دستاوردهای فرزندان این مرز و بوم، نهم آذرماه رونمایی می‌شود.

به گفته دریادار سیاری، رادار دریایی ال‌پی‌آی (LPI) که یک رادار ایرانی است، به‌زودی با قابلیت عمل در محیط جنگال رونمایی می‌شود.

وی با بیان اینکه اژدرهای ناجا به‌روز‌رسانی شده‌اند، افزود: رادار سپر دریا شبکه‌ای شده و ما توانستیم این کار را انجام دهیم.

به گزارش تسنیم، فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه نشست خبری خود خبر از ساخت شبیه‌ساز طوفان برای آشنایی داوطلبان خدمت در نداجا با شرایط مختلف ازجمله مه، رعد و برق، باد، طوفان و ... داد و تأکید کرد که این دستاورد بسیار با اهمیت است.

دریادار سیاری خاطرنشان کرد که نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران آنچه در توان داشته، برای کمک به مردم انجام داده است و وزارت آموزش و پرورش نیز وعده داده که 130 مدرسه در سواحل مکران بسازد که الان 80 مدرسه را به مرحله عقد قرارداد ساخت رسانده‌اند.

وی با اعلام خبر رونمایی از 3 بالگرد و  5 فروند هواناو کاملاً بازسازی در 16 آذر، گفت: کشورهای حاشیه اقیانوس هند, همایشی را تحت عنوان فرماندهان نیروی دریایی به‌صورت دوسالانه برگزار می‌کنند که این دوره 4 تیم در سطح فرماندهان برای حضور در این همایش که اولین ماه سال 2018 برگزار خواهد شد، به ایران سفر خواهند کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین از اعزام ناوهای ارتش به قزاقستان, ترکمنستان و روسیه به‌عنوان ناوهای صلح و دوستی در آینده خبر داد و اظهار داشت: برگزاری رزمایش امداد و نجات میان ایران و عمان در دستور کار قرار گرفته و این رزمایش مشترک در آینده برگزار می‌شود.

دریادار سیاری با یادآوری سفر خود به چین و امضای تفاهم‌نامه در این سفر گفت: قرار شد ناوهای ایرانی به بنادر چین بروند و ناوهای آنها هم به بنادر ایران بیایند و همچنین رزمایش‌های تاکتیکی و امداد نجات را در خلیج عدن و شمال اقیانوس هند برگزار کنیم و علاوه‌بر اینها، موضوع فنی و تعمیراتی و اقدامات آموزشی نیز مورد تفاهم قرار گرفت که این موارد در جلسه اخیری که وزیر دفاع چین به ایران آمد، پیگیری شد تا جنبه عملی به خود بگیرد.

وی با اشاره به سفر ناوهای ایتالیایی به ایران تصریح کرد: این سفر به درخواست آنها بود و ما از آنها پذیرایی کردیم و طبق تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد, ناوهای ارتش نیز می‌توانند به ایتالیا بروند و ناوهای ما هم به ایتالیا خواهند رفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در رابطه با ربوده شدن صیادان ایرانی نیز گفت که این صیادان در آب‌های سومالی دزدیده شده‌اند نه خلیج عدن.

دریادار سیاری در این زمینه به عدم وجود سیستم کشوری در سواحل سومالی و همچنین قطع رابطه سیاسی این کشور با جمهوری اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه دولت و نیروی دریایی به دنبال حل این مشکل هستند، از صیادان ایرانی خواست در مناطقی که امنیت وجود دارد, حضور یابند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز