رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: امروز در مناطق امنی مثل اروپا،‌ شرق آسیا و آمریکای لاتین که روزگاری محل کشتار، جنگ و خشونت بودند احتمال جنگ و خشونت فروکش کرده است و شاهد درگیری و خشونت در مناطقی هستیم که در گذشته در آنها خشونتی نبود.

به گزارش مرور نیوز، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی در سومین همایش بین‌المللی «نظام بین‌الملل،‌ تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» با بیان اینکه امروز با صدها بازیگر متنوع در صحنه بین‌الملل مواجه هستیم که گاه تأثیرشان در شکل‌گیری روابط بین‌الملل بیشتر است، گفت: دیگر نمی‌توان نگرش‌هایی مثل آنچه ثبات هژمونیک در تئوری‌های روابط بین‌المللی خوانده می‌شود را تحلیل کرد. امروز ما به دنیایی فراسوی هژمونی حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما وارد دنیایی شده‌ایم، دولت‌هایی که یک زمان امنیت‌ساز بودند امروز خود عامل بی‌ثباتی هستند و این تحولی مهم در صحنه بین‌الملل است.

سلیمی با اشاره به مناطق اروپا،‌ شرق آسیا و آمریکای لاتین، اظهار کرد: این مناطق در گذشته بزرگترین جنگ‌های تاریخ و کشتار مردم در آنها اتفاق افتاده است و از مناطق چالش‌برانگیز در عرصه روابط بین‌الملل بوده‌اند اما امروز این مناطق کمتر احتمال جنگ و خشونت در آنها دیده می‌شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با آمدن نیروهای جدید به جای دولت‌ها این مناطق مورد اشاره خود را به مناطق امن و آسایش بدل کردند و متأسفانه امروز نیروهای دیگری امنیت‌آفرین و ثبات‌بخش هستند. در حالی که قدرت‌ها و دولت‌های بزرگ در ایجاد جنگ و یا دامن زدن به درگیری‌ها و استمرار تروریسم نقش‌آفرینند.

وی در رابطه با خاورمیانه و ضرورت برداشتن گام‌های مهم برای ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه، گفت: باید در این منطقه به سمت دولت‌های باثبات برویم، یا دولت‌های باثبات ایجاد کنیم و یا دولت‌های فعلی را باثبات سازیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز