دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: آمریکایی‌ها در سخت‌ترین شرایط تحریمی علیه مردم ایران، مجبور به معاف کردن عراق از تحریم شدند و این از فرصت‌های خوب میان دو کشور است.

به گزارش مرور نیوز، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل سفرمصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران را نشان دهنده عمق روابط مردمی و رسمی تهران و بغداد دانست و گفت: در سال‌های اخیر شاهد نشانه‌های فرهنگی، دینی و اجتماعی دو ملت و کشور بودیم و این درک را مقام‌ها و مردم عراق، متقابل دارند.

وی افزود: در سال‌های اخیر و در بخش‌های اقتصادی، دو کشور رشد بالایی در تبادل تجاری داشته اند و حداقل تبادل تجاری تهران و بغداد در همین روز‌هایی که ما داریم درباره این سفر صحبت می‌کنیم حداقل حدود ۱۴ میلیارد دلار در سال است، در حالیکه این عدد در همکاری‌های ایران و اروپا به سه میلیارد دلار هم نمی‌رسد.

وی تصریح کرد: عمق در هم تنیدگی روابط تجاری دو کشور به حدی است که حتی آمریکایی‌ها در سخت‌ترین شرایط تحریمی علیه مردم ایران، مجبور به معاف کردن عراق از تحریم شدند و این از فرصت‌های خوب میان دو کشور است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درخصوص دیدار مصطفی الکاظمی با رهبر معظم انقلاب نیز گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها به همه کشور‌ها از جمله مقام‌های رسمی عراق، فشار زیادی را برای کاهش روابط اقتصادی و تجاری با ایران وارد می‌کند، ولی نخست وزیر عراق آشکار و علنی در رأس هیأتی متشکل از هشت وزیر وارد تهران شد.

وی افزود: این سفر برای توسعه بیشتر همکاری ها، بین دو کشور انجام شد و عراق از همسایگان مهمی است که از موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک در منطقه غرب آسیا برخوردار است و اقتصاد‌های بین دو کشور مکمل همدیگر است و اشتراک‌های فراوانی میان دو کشور وجود دارد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به زمانی که رهبر معظم انقلاب به نخست وزیر عراق و هیأت همراه اختصاص دادند، گفت: این دیدار، نشان دهنده عمق راهبردی همکاری‌های دو کشور است و مقام‌های عراق این را به خوبی درک می‌کنند که مهم‌ترین پیام این دیدار، دوستی، برادری و حمایت است.

او ادامه داد: رهبر معظم انقلاب به صراحت نکاتی را به مقام‌های عراقی درباره هشدار نسبت به رفتار‌ها و سیاست‌های تخریب کننده آمریکا در عراق متذکر شدند.

دستیار ویژه ربیس مجلس در امور بین الملل گفت: اکنون عراقی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که در سال‌هایی که آمریکایی‌ها جوانان آنها را می‌کشتند و به ناامنی‌ها دامن می‌زدند و تروریست‌ها را در راستای منافع خودشان در داخل عراق مدیریت می‌کردند، جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاسی، اقتصادی و صادرات برق و گاز به مردم عراق کمک کرد و مردم عراق هیچ وقت این صحنه‌های زیبایی که از ایران مشاهده کرده‌اند را فراموش نمی‌کنند، اما صحنه‌های زشت، خشن و وحشیانه‌ای را که از نظامیان آمریکایی دیدند نیز فراموش نخواهند کرد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اگر امروز نخست وزیر عراق با افتخار با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کند، به دلیل نقش پدری و برادری جمهوری اسلامی ایران برای همه طرف‌ها در عراق است، در نتیجه با عشق و علاقه با رهبری دیدار می‌کنند و درس‌های بزرگی هم می‌آموزند که این درس‌ها برای منافع مردم عراق بسیار سازنده و مفید است.

وی در ادامه با یادی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: سردار سلیمانی در کنار مأموریت‌های خود، برای کمک به تأمین حداکثری امنیت منطقه، کشور و همچنین امنیت عراق به همه ابزار‌ها توجه می‌کرد.

او افزود: علاوه بر مسئولان وقت جمهوری اسلامی ایران، نقش سردار سلیمانی در کمک به گشایش تک تک مرز‌های تجاری بین دو کشور که بیش از ۱۰ نقطه مرزی است و در همه استان‌های مرزی حداقل یک و حداکثر سه نقطه مرزی وجود دارد، بر هیچ کسی پوشیده نیست.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل ادامه داد: آمریکایی‌ها طمع نفت عراق را داشتند و در محاسبات خود به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از نظام‌های سیاسی در منطقه و همچنین وضع بحران حاکمیت در عربستان سعودی نمی‌تواند خیلی پایدار باشد.

امیرعبداللهیان افزود: آنها به دنبال تصاحب نفت عراق بودند تا استقلال عراق را سلب و حاکمیت خودشان را بر عراق اعمال کنند و اگر در آینده در منطقه برای نفت عراق اتفاقی پیش آمد، اقتصاد نفتی جهان را مدیریت کنند.

* آمریکایی ها خسارت‌های زیادی به مردم عراق و منطقه نیز وارد کردند

او گفت: با اتفاق‌هایی که در عراق رقم خورد، آمریکایی‌ها با سیاست‌های مبتنی بر آزمون و خطا‌های متعددی که داشتند شکست‌های بزرگی خوردند و البته خسارت‌های زیادی به مردم عراق و منطقه نیز وارد کردند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل ادامه داد: یکی از ماندگارترین نقاط در روابط ایران و عراق، حلقه‌های وصل اقتصادی، تجاری، فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی است که بین دو کشور و ملت است.

امیرعبداللهیان افزود: در شرایطی که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند فشار معیشتی بر مردم را به حداکثر ممکن برسانند، ما از عمق روابط راهبردی در همه بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای تأمین حداکثری امنیت منطقه و رفاه دو ملت ایران و عراق استفاده می‌کنیم و در این مسیر دو کشور موفق خواهند شد.

او ادامه داد: ایران و عراق دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی هستند و در اوج وعده‌های بی عمل اروپا، همسایگان با ما همکاری داشتند و عراق یکی از همسایگانی است که در جبهه غربی با ما همکاری دارد و همچنین کشور‌های زیادی نظیر روسیه از همسایگان شمالی، در این فضا همکاری‌های بسیار خوبی با ایران دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: آمریکایی‌ها نمی‌توانند روابط تهران - پکن، تهران - مسکو، تهران - بغداد و برخی کشور‌های همسایه را تحمل کنند و این نگاه به همسایگان از جمله در عراق از گزینه‌ها و اولویت‌های ما می‌باشد که سعی می‌کنیم حداکثر استفاده را از آن برای برون رفت از این چالش با رفتار‌های یکجانبه گرایانه و دیوانه وار کاخ سفید داشته باشیم.

امیرعبداللهیان گفت: در دو دهه گذشته نوع مدیریت آمریکایی‌ها در همسایگی شرق و غرب خودمان (افغانستان و عراق) را دیدیم و از سال ۲۰۰۳ میلادی که آمریکایی‌ها به نام آزادی، عراق را اشغال کردند تا سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون و صد هزار عراقی کشته شده اند.

وی افزود: زمانی که رهبر معظم انقلاب بعد از گذشت چند ماه درباره ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی صحبت می‌کنند یعنی هنوز انتقام سخت در راه است و بی پاسخ نخواهد ماند و برای مردم منطقه و عراق و آمریکایی‌ها پیام بسیار قوی دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل تصریح کرد: از دستاورد‌های مهم سفر مصطفی الکاظمی به ایران، نگاه به همکاری‌های دو ملت، تعامل دو جانبه حداکثری و همکاری‌های اقتصادی و تجاری متراکم دو کشور بود و پیام‌های محکمی به آمریکایی‌ها داده شد که این پیام‌ها تضمین کننده امنیت حداکثری منطقه و مردم ما از دریچه اقتدار و عمل خواهد بود.

امیرعبداللهیان درباره تهدید هواپیمای مسافربری ما توسط جنگنده‌های آمریکایی در آسمان سوریه نیز گفت: بیش از ۹۰ درصد جزئیات این حادثه از جمله پایگاهی که این جنگنده های آمریکایی پرواز کرده اند برای مقام‌های ما مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق تصادفی نبوده است، ادامه داد: در این موضوع تحلیل‌های مختلفی وجود دارد و یکی از تحلیل‌ها به خطا انداختن پدافند هوایی سوریه بوده است.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند ضمن اینکه انتقام سخت سردار سلیمانی همچنان در راه است، این اقدامات تحریک آمیز نه تنها کمکی به آنها نمی‌کند بلکه شرایط پس دادن تاوان بزرگ را سخت‌تر می‌کند و در این حماقت‌هایی که با امنیت مسافران و غیرنظامیان بازی می‌کنند، تبعات سنگینی را متوجه آمریکایی‌ها خواهد کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل تاکید کرد: قطعاً اقدامات حقوقی و قضایی لازم انجام خواهد شد، ولی گاهی لازم است آمریکایی‌ها هزینه‌های سنگین تری را بپردازند.

* در حال حاضر صهیونیست‌ها در شکننده‌ترین وضع خودشان قرار دارند

وی همچنین درباره واکنش صهیونیست‌ها در ماجرای تهدید هواپیمای مسافربری ایران، گفت: صهیونیست‌ها از یک سو سعی بر تحریک دارند و از طرفی دیگر نقش خود را تکذیب می‌کنند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: در حال حاضر صهیونیست‌ها در شکننده‌ترین وضع خودشان قرار دارند.

او گفت: صهیونیست‌ها تلاش زیادی کردند که در هفته‌های گذشته، الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را اعلام کنند، ولی واکنش‌ها و نگرانی‌هایی که داشتند، مانع شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اگر اسراییلی‌ها حماقت می‌کردند و بخش‌هایی از کرانه باختری را الحاق می‌کردند، پاسخی که دریافت می‌کردند صرفاً سیاسی و محکومیت از طرف مقاومت نبود.

وی افزود: رژیم صهیونیستی از موضع ترس بلافاصله تهدید هواپیمای مسافربری ما را تکذیب می‌کند، بنابراین آنها در حد و اندازه‌ای نیستند که تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران به حساب بیایند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: بر اساس مبنای مقررات هوانوردی شیکاگو و ایکائو، هواپیما‌های جنگنده حق مزاحمت برای پرواز مدنی و مسافری را ندارند.

* هیچگاه آمریکایی‌ها توافقی با حکومت سوریه نداشته‌اند

وی تاکید کرد: حضور آمریکایی‌ها در سوریه، حضور اشغالگرانه است و هیچگاه آمریکایی‌ها توافقی با حکومت سوریه نداشته‌اند و پایگاه‌های نظامی آنها در سوریه و در شرق فرات، غیرقانونی است.

امیرعبداللهیان درخصوص اقدام‌های حقوقی و سیاسی ایران در برابر تهدید هواپیما‌های جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایران گفت: از لحاظ حقوقی، سفیر ایران در نیویورک همان شب اعتراض کرد و سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا مخاطب قرار داد و اقدامات اولیه انجام شد و همچنین امکان مراجعه به سازوکار‌های حقوقی در سطح بین المللی برای ایران وجود دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در ادامه همچنین درخصوص سند جامع همکاری‌های ایران و چین افزود: این حق طبیعی ایران است که در بین چندین گزینه، همکاری با چین، روسیه و همسایگان حوزه خلیج فارس را انتخاب کند و حتی راه را برای کشور عربستان به عنوان همسایه باز گذاشته است.

او گفت: اتفاقی که بین تهران و پکن افتاد، ساماندهی همکاری‌های فعلی در بخش‌های مختلف بین دو کشور بوده است و این همکاری‌ها در بخش‌های توریسم، فرهنگی، اقتصادی و تجاری است.

وی افزود: چینی‌ها به صراحت اعلام کردند برای مناسبات خارجی با دیگر کشورها، اجازه دخالت به طرف‌های دیگر را نخواهند داد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در پایان با بیان اینکه این جوسازی‌ها به دلیل افزایش فشار بر مردم ما است، تصریح کرد: ما هر چه به جلوتر برویم، موفقیت‌های بیشتر و شکوفایی و رفاه برای همه مردم ما اتفاق خواهد افتاد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز