معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: میان توسعه سیاسی و مشارکت زنان رابطه دو سویه است و ساختارهای سنتی اجازه توازن میان نقش اجتماعی و خانواده زنان را نداده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی مرور نیوز شهین دخت ملاوردی معاون رییس جمهور در امور بانوان در اولین نشست هم اندیشی زنان فعال و نخبه سیاسی که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت : برگزاری این گونه نشست ها و هم اندیشی ها باعث می شود تا مشارکت زنان در کشور افزایش پیدا کند که این همان شعار رییس جمهور در زمان انتخابات است.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان با اشاره به این موضوع که الزامات برگزاری چنین هم اندیشی چیست بیان داشت: زنان ایرانی مانند تمامی زنان دنیا در بحث تصمیم گیری با موانعی رو به رو هستند و متاسفانه هنوز صدایشان شنیده نمی شود البته در 2 دهه اخیر پیشرفت هایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد : حضور مناسب زنان در تصمیم گیری های کشور باعث می شود تا در برابر برخی تبعیضات و نابرابری ها مقابله شود و اعتماد به نفس زنان بالا می رود .

ملاوردی تصریح کرد : پیشرفت هایی که امروز در بحث مشارکت زنان در جوامع مختلف به وجود آمده به یکباره شکل نگرفته بلکه با برنامه ریزی دراز مدت بوده که ما نیز باید همین برنامه ریزی را انجام دهیم. متاسفانه در کشور الگوهای سنتی ساختارهای کشور نتوانسته توازن میان نقش بانوان در جامعه و خانواده را برقرار کند.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان تاکید کرد: اولین لازمه برای بیشتر شدن نقش بانوان در جامعه توجه به تاکیدهای امام راحل (ره)است که فرمودند که زنان باید در تمام سطوح کشور حضور داشته باشند و حتی در زمان حیات ایشان نمونه هایی از به کار گیری بانوان در فعالیت های کشور وجود دارد که نمونه بارز آن مرحومه خانم دباغ بود که همراه با هیاتی برای ابلاغ پیام امام به شوروی رفت.

وی افزود: بدون مشارکت زنان در کشور و در سیاست های کلی موفقیت کامل در این سیاست ها به وجود نمی آید.

ملاوردی ادامه داد : افزایش تعداد زنان متخصص و تحصیل کرده اصل بعدی در کشور است که نیاز به توجه بیشتر دارد و مشارکت زنان موجب تعمیق توسعه سیاسی و پیشرفت زنان که این یک رابطه دو سویه است.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان درباره تمهیدات بین‌المللی در مورد نقش بانوان بیان داشت: یک سند پایدار در مورد نقش بانوان در جوامع تبیین کرده اند و جمهوری اسلامی ایران در میان 144 کشور جهان در بحث بانوان رتبه 137 را دارد که دلیل این رتبه پایین ارائه نکردن آمار درست است که اگر آمار دقیق ارائه شود جایگاه ایران ارتقا خوبی خواهد داشت.

ملاوردی در بخش پایانی سخنانش خاطر نشان کرد : متاسفانه به دلیل کم رنگ بودن نقش احزاب در کشور نقش بانوانی که در این احزاب حضور دارند کم رنگ است و نتوانسته اند نقش خود را به درستی ایفا کنند البته در بحث حضور در انتخابات لایحه در دولت در حال بررسی است که سعی داریم تا نقش و حضور بانوان در آن را افزایش دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز