وزیر امور خارجه کشورمان گفت:‌ اظهار امیدواری ما برای اینکه مذاکرات برای ترسیم خط مبدا هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

به گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در سومین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در قزاقستان به سر می‌برد، امروز (چهارشنبه) ۱۸ فروردین ماه پس از دیدار و گفتگو با «مختار تیلو بردی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان در نشست خبری مشترک با همتای خود طی اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی از حضور در قزاقستان عنوان کرد: نوروز را به همه مردم قزاقستان تبریک گفت و پیشاپیش فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به مردم این کشور تبریک می‌گویم.

ظریف بیان کرد: همبستگی‌های تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین ایران و قزاقستان بسیار اهمیت دارد و همین مشترکات است که ما را به هم پیوند می‌دهد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم یک بار دیگر در نورسلطان با همکاران در وزارت خارجه و سایر مقامات جمهوری قزاقستان دیدار می‌کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن تشریح گفت‌وگوهایش با همتای قزاقستان گفت: درباره موضوعات مهم منطقه‌ای، بین‌المللی و دوجانبه گفتگو کردیم. از حمایت قزاقستان از جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌های بین‌المللی سپاسگزاری می‌کنیم، از نقش مثبتی که قزاقستان در موضوعات مختلف داشت در بحث هسته‌ای در روند آستانه در خصوص سوریه، بسیار خوشحالیم. نقش پیشگام نظربایف درباره موضوعات مختلف از جمله جهان عاری از سلاح هسته‌ای را قدر می‌دانیم و از آن حمایت می‌کنیم و با مواضع قزاقستان همراهی کامل داریم.

ظریف اضافه کرد: درباره مسائل منطقه‌ای و بحران افغانستان گفت‌وگو کردیم و بر ضرورت احترام به خواست و دستاورد‌های مردم افغانستان و نیاز به ادامه دموکراسی در افغانستان و توازن قومی و زبانی در آینده سیاسی افغانستان تأکید شد.

وی گفت:‌ درباره روابط دوجانبه، نقش حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای گسترش روابط دوجانبه مورد تأکید دو طرف قرار گرفت و همچنین استفاده صلح آمیز از دریای خزر که توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک انجام می‌شود و سه کشور دیگر همسایه دریای خزر بسیار مهم است. اظهار امیدواری ما برای اینکه مذاکرات برای ترسیم خط مبدا هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

ظریف ادامه داد: راه آهن‌ها و مسیر‌های ترانزیتی مشترک بین ایران، قزاقستان و سایر همسایگان با جدیت بررسی شد و ضرورت افزایش این روش‌های اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی را با هم بحث کردیم.

وزیر خارجه با بیان اینکه حضور قزاقستان در اینچه برون، بندرعباس و چابهار برای ما محترم است، گفت: بسیار خوشحال می‌شویم که دوستان قزاقی ما این حضور را افزایش دهند و ایران مسیر دسترسی قزاقستان به آب‌های بین‌المللی باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در قزاقستان با روسیه را تبریک گفت و آن را موفقیت بزرگی خواند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز