یادگار امام گفت: اگر دین را در قالب بسته ای معرفی کنیم که فقط می تواند با یک سنت و یک طرز تفکر سازگار شود، به چیزی غیر از محدود کردن و از بین بردن آن، کمک نکرده‌ایم.

به گزارش مرور نیوز به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی شب گذشته در دیدار با دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و میهمانان خارجی شرکت کننده در سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، اظهار کرد: میلاد مسعود پیامبر اسلام (ص) روز بزرگی است که شاید بتوان گفت بزرگترین روز در تاریخ بشریت است؛ شخصیت بزرگی که بی تردید یک شخصیت ناب و یک جلوه تام و تمام وجود ربوبی است.

وی افزود: خداوند در این روز منت را بر مؤمنین تمام کرده است، زیرا موجودی را به دنیا می آورد و تکامل می دهد و بعد به عنوان پیامبر بر می‌گزیند.

یادگار امام پیامبر اسلام (ص) را انسان کامل و شخصیت بزرگی دانست که کائنات را به جنبش در می آورد و بهانه خلقت عالم است و افزود: ما چشم به محبت آن بزرگوار داریم و از خداوند خواستاریم در این دنیا و آن دنیا ما را مشمول الطاف او و اهل بیت و یارانش قرار دهد.

وی تأکید کرد: دین پیامبر (ص) جهان شمول است و ویژگی بزرگ و ممتاز آن این است که فرهنگی است که قابلیت انطباق با سنت ها، باورها، زندگی ها و سبک های زندگی مختلف را پیدا می کند و بنابراین، امروز سنت های بسیار مختلف در درون تمدن و فرهنگ اسلامی زندگی می کنند.

سید حسن خمینی ادامه داد: قدرت تمدن اسلامی این نیست که همگان در زیر این تمدن یکسان بیاندیشند،بلکه این است که از دل او فرهنگ های جزئی تر و سنت های کوچک تر به وجود آمدند. قدرت دین به این است که می تواند با انواع و اقسامی از خرده فرهنگ ها و سنت های بزرگ تر و کوچک تر همسانی و سازگاری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه وقتی اسلام پس از ورود به ایران، هند و.... با سرزمین ها تطبیق پیدا کرده است، یادآور شد: در این مسیر اسلام ارزش های خود را از دست نداده بلکه سنت های هند و ایران و عرب را به سمت ارزش های خود متوجه و آنها را پاک کرده و مانند باران رحمتی بر سر همه باغات و بستان ها باریده و همه را از نشاط و شور خودش لبریز کرده است؛ دین پیامبر به همین جهت یک دین معتدل و سازگار است و می تواند با دوری از افراط ها و تفریط ها در قالب زندگی های مختلف مردم رواج پیدا کند.

یادگار امام اظهار کرد: نباید تردید کرد که اگر دین را در قالب بسته ای معرفی کنیم که فقط می تواند با یک سنت و یک طرز تفکر سازگاری دارد به چیزی غیر از محدود کردن و از بین بردن دین پیامبر اسلام (س) کمک نکرده ایم. 

وی با تأکید بر اینکه کسانی که می خواهند اسلام را در قالب فکری خود مقید کنند نتیجه عملکردشان تنازع و از بین رفتن هیمنه این شخصیت بزرگوار و دین اوست، گفت: کسی که بگوید اسلام من هستم و دیگران هرگونه که باشند به هیچ وجه اهل اسلام نیستند و کاملاً از آن خارج هستند، زمینه و بستر یک تنازع دائمی را فراهم آورده است.

یادگار امام اظهار داشت: ما توجه نکردیم که حقیقت اسلام و قرآن اگرچه نماز و روزه است اما عدم نزاع، همدلی و همراهی اصل اساسی آن است.

وی تأکید کرد: امروز اگر چشم هایمان بینا باشد، باید به حال وحدت در جهان اسلام خون گریه کنیم. روزی که امام نسبت به وحدت در جهان اسلام تاکید می کردند هنوز این میزان تنازع، بددلی و تکفیر در میان جامعه اسلامی نبود. امروز به مراتب راه سخت تری را در پیش داریم.

یادگار امام با بیان اینکه وحدت یک تاکتیک کوتاه مدت نیست، افزود: وحدت به فرموده قرآن تنها راه کسب عزت اسلامی است و عزت اسلامی مهمترین دستور خداوند برای مسلمانان است. از این جهت وحدت مسلمانان سیاست کلی و یک استراتژی همیشگی برای مسلمانان در همه نقاط عالم است.

سید حسن خمینی گفت: اینکه اگر در یک نقطه دور صدای «یا للمسلمین» به گوش برسد و کسی توجه نکند به فرموده پیامبر(ص) مسلمان نیست، این فرمایش پیامبر(ص) توجه به این است که عزت، همت و ارزش های این امت مهم ترین اصل است و باید پاس داشته شود و به حکم آیه شریفه وحدت امت اسلامی راه انحصاری وصول به این نکته است.

وی با اشاره به رفتار بزرگان در زمانی که تنازع ها پدید می آمد، اظهار کرد: علی (ع) روز جنگ جمل در وسط میدان بدون سلاح چندین بار با زبیر صحبت می کند و توسط ابن عباس حتی نسبت فامیلی خود را به او یادآور می شود و به او می گویند مگر پیامبر سفارش من را به تو نکرد و به همین جهت در نهایت زبیر وارد جنگ نمی شود. در جنگ با معاویه نیز تا آخرین لحظات تأخیر می اندازد. ایشان آنقدر تردید می کند که برخی از یاران به شجاعت او شک می کنند. البته وقتی حمله می کنند او دفاع می کند. اما آیا وضعیت ما در نزاع ها همین است؟

یادگار امام گفت: من فکر می کنم اگر پیامبر اسلام و اهل بیت او در میان ما بودند روزهای سختی را می گذراندند. یک روز دشمنان اسلام ما را می کشتند برای اینکه سر بلند نکنیم؛ امروز در میان خود آتش روشن کردیم و نفت بی تدبیری را بر این آتش می پاشیم و دشمن خودمان شدیم. انتظار همه را از اجلاس وحدت اسلامی و امثال آن این است که به این وعده امام توجه بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: امروز وحدت امت اسلامی یکی از مظلوم های جامعه اسلامی است که از سوی تکفیری ها، افراطی ها و تفریطی ها در دو سوی جامعه اسلامی، در میان شیعیان و اهل سنت و طوایف دیگر هدف قرار گرفته است. یکی از شعارهای بنیادین انقلاب وحدت میان تمام گروه ها، طوایف، اقوام و مهمتر از همه وحدت در میان تمام مسلمانان بوده است.اما این مورد موضوع غفلت قرار گرفت و آنها که قصد دشمنی داشتند، فهمیدند از کدام نقطه باید عزت اسلامی را مورد هدف قرار دهند.

سید حسن خمینی ادامه داد: وقایعی که ما در سوریه، یمن و سایر بلاد اسلامی می بینیم قطعا وضعیتی نیست که رسول الله (ص) می خواهند و راه اصلاح آن این است که دست به دست هم دهیم و نه نقاط اشتراک خود بیشتر توجه کنیم و دست بر زخم ها و کهنه زخم ها و مشکلات و آسیب ها نگذاریم؛ رحماء بینهم باشیم تا بتوانیم اشداء علی الکفار هم باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز