سخنگوی دولت درباره اظهار اخیر مقام آلمانی مبنی بر اینکه ایران اسرائیل را به رسمیت بشناسد، گفت: هیچ کس نمی تواند برای نظام جمهوری اسلامی پیش شرط بگذارد و برای ارتباط با دنیا نیاز به هیچ پیش شرطی نداریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی مرورنیوز ، محمدباقر نوبخت در نشست خبری در این باره افزود: قبلا هم بیان کردم هیچ کشوری در جهان نیست برای نظام جمهوری اسلامی بعنوان نظام مردمی مشروع بتواند شرط و شروط بگذارد. برای ارتباط با دنیا نیاز به هیچ پیش شرطی نداریم و پیش شرط ما این است که به قوانین نظام احترام بگذارند.

وی خاطرنشان کرد:موضع دولت جمهوری اسلامی در باره اسرائیل همان موضع سنجیده و درست نظام است یعنی اسرائیل یک رژیم جعلی و دستشان به خون بیگناهان فلسطین آلوده است؛ حقوق بشر را رعایت نمی کند و عامل تروریسم است؛ حالا کشوری بیاید یک چنین موضعی برای جمهوری اسلامی تعیین می کند نشان می دهد با فرهنگ ، ارزشهای ایران آشنایی ندارند. 

نوبخت با اشاره به گفت گویش با این مقام آلمانی در تهران، گفت: وی در پاسخ اعلام کرد این حرفی که از سوی من زده شد تحریف است؛ موضع جمهوری اسلامی را درک می کنم و الان هم بدون هیج پیش شرطی به ایران آمدم و میدانم اسرائیل حقوق بشر را رعایت نمی کند.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از مجلس در تصویب بودجه ٩٦ و برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: اتفاق خوبی در کمیسیون تلفیق روی داد که برای رسیدگی به لایحه برنامه ششم وارد بحث شد.

وی ادامه داد: این لایحه نیمه دوم سال ٩٣مبنی بر حدود ٢٩ موضوع فرابخشی و ١٤ موضوع دیگر را مشخص کردیم. ٢ هزار و ٥٦٤صفحه شد به مجلس قبل دادیم به مجلس دهم هم ارسال کردیم؛ کمیسیون تلفیق با ٢٧ رای از ٢٨ رای آن را تصویب کرد و وارد جزیئات شد که همه اینها با پختگی نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق پایان یافت.

نوبخت با تشریح برنامه های در دست اجرای دولت، گفت چند کار را در دست اجرا داریم و در بحث فعال سازی واحدهای نیمه فعال بیش از ١٠ هزار واحد تسهیلات پرداخت شد.  طرحهای نیمه تمام دارای اولویت مانند راهها، جاده ها و بیمارستانها دولت ٣٧ میلیارد تومان اختصاص داد.

وی از افتتاح بیش از ٥٠٠ پروژه عمرانی تا دهه فجر خبر داد و درباره مطالبات پیمانکاران ، گفت: بیشتر از ٢٠ هزار میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان مطالبات پیمانکاران است که آن را پرداخت خواهیم کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره مطالبات گندمکاران، توضیح داد: براساس گزارشات تا الان موفق شدیم حدود ١١ و نیم میلیون تن گندم خریداری کنیم که در آغاز این دولت ٤ میلیون تن بود. ١٤ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان برای خرید نیاز بود که بیش از ١٠ هزار میلیارد تومان پرداخت شد و در آینده نزدیک به صفر خواهیم رساند.

موضوع خارج کردن خودروهای فرسوده بویژه تاکسی های فرسوده ، موضوع دیگری بود که سخنگوی دولت در نشست خبری به آن إشارته کرد و گفت: قرار شد ٩٠ هزار خودرو خارج شود که بیش از ٥٦ هزار و ٢٥٦ خودرو صاحبان ثبت نام کردند. ٢١ هزار تاکسی به دست صاحبان رسید.

نوبخت با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ٣٠٠ هزار خانوار در برنامه سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی ثبت نام کردند ، اظهار داشت: این ثبت نام نسبت به روز گذشته ٢٠ درصد افزایش پیدا کرده است و تا ٢٣ مهر مردم برای ثبت نام فرصت دارند.

نوبخت درباره ابلاغ بخشنامه بودجه ٩٦ با نرخ تک رقمی گفت: با توجه به ثبات قیمت ارز زمینه برای تک نرخی کردن ارز فراهمتر است. سازمان برنامه بودجه فعالانه صبح تا شب مشغول تهیه بودجه ٩٦ است. لزومی ندارد افزایش قیمت در ارز بوجود بیاید. قیمت ارز رقم منطقی تری خواهد بود.

سخنگوی دولت درباره گزارش رییس دیوان محاسبات از حقوق نجومی و برگشتن این اموال به دولت، تصریح کرد: اجازه دهید توضیح دهم قبلا دستگاههای نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات اعداد و ارقام را مشخص کردند؛ که ٣ درصد بود اما این بار جامعه را بسیار گسترده کردند که سقف ٢٠ میلیون بود. وی با بیان اینکه قانون اجازه دیگری به پاداش ها داده است، ادامه داد: شورای حقوق و دستمزد همه اینها را بست حقوق همه مقامات سیاسی را زیر ١٠ تومان تعیین کرد و کسی از این سهم نمی تواند بیشتر دریافت کند و اگر به کسی سکه ای هم داده شود در پایان سال محاسبه می شود. وی اضافه مرد: مجلس هم طرحی آماده کرد و هر طرحی مجلس آماده کند جایگزین شورای حقوق و دستمزد می شود. هر کسی در هر جایگاهی تخلفی انجام داد به آن رسیدگی می شود.

نوبخت درباره سفر مسعود بارزانی مقام عراقی به تهران و انتظار رفع ریزگردها از مقام عراقی خاطرنشان کرد: سخنگوی وزارت خارجه از منظر وزارت خارجه انتظارات را بیان خواهد کرد و همه می دانیم ریزگردها منشأ خارجی دارد که انتظار می رود اقدامات جدی انجام داده شود.

شکایت از ٢ میلیارد دلار بلوکه شده موضوع دیگری بود که شخنگوی دولت درباره آن گفت: با توجه به اهمیت موضوع هم در شورای امنیت ملی این موضوع بررسی شد و هم در وزارت خارجه و در استیفای حقوقمان در بازگرداندن ٢ میلیارد دلار کوتاه نخواهیم آمد.

نوبخت درباره هدفمندسازی یارانه، گفت: قانونگذار در ماده ٧ مشخص کرده بود  هرآنچه قیمت های حامل انرژی افزایش پیدا کند حداقل ٥٠ درصد آن به خانوارها برسد ٣٠ درصد به تولید کمک شود و ٢٠ درصد صرف هزینه های عمرانی و جاری دولت شود.

وی اضافه کرد: دولت قبل کل پولی که از افزایش قیمت بدست می آید خواست بین مردم تقسیم کند که کم آمد و از خزانه دولت برداشته می شد که ١٠ تا ١٢ هزار میلیارد تومان پارسال از این خزانه برداشته شد. آیا می توانیم افزایش دهیم چرا ١٠٠ هزارتومان، بشود ٢٠٠، ٣٠٠ اصلا ٥٠٠ هزارتومان.

وی با بیان راههای افزایش پرداخت یارانه ، ادامه داد: قیمت بنزین را مثلا ٥ هزار تومان کنیم و همه قیمت ها را بالا ببریم تا رقم را بیشتر کنیم و راه دیگر این است از  خزانه بیشتر برداریم که امسال تا کنون بیش از هفت هزار میلیارد تومان برداشتیم. قیمت ارز در مرحله ای از هزار به ٤ هزار تومان رسید و چقدر از این پول دست مردم را گرفت که همه اینها آثار سو اقتصادی دارد که نه منطق اجتماعی و نه منطق سیاسی دارد و در مجلس هم در دست بررسی است.

نوبخت درباره واقعیت نویسی خبرنگاران گفت: توصیه ما همان است آنچه حق است گفته شود و از همه دستگاههای ذیربط انتظار می رود اجرای عدالت را رعایت کنند.

سخنگوی دولت درباره نظر مراجع عظام از محصولات تراریخته گفت : بحث علمی است و به بحث فقهی و شرعی نکشانیم ضمن اینکه نظر مراجع برای ما بسیار محترم است. بخشی از واردات از تراریخته استفاده می شود و باید در بخش های کارشناسی بحث کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز