سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الزام به دستیابی رشد اقتصادی ۸ درصدی از نکات مثبت لایحه برنامه ششم توسعه است گفت: در برنامه ششم توسعه به موضوع مقابله با بحران کم آبی توجه شده است.

به گزارش مرور نیوز، سیدکاظم دلخوش اباتری در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 28 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور گفت: از دولت برای تنظیم و تقدیم به موقع لایحه بودجه تشکر می کنم و همچنین از دولت و کمیسیون تلفیق برای آماده کردن لایحه برنامه ششم تقدیر می کنم.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس ادامه داد: قوانین بودجه سالانه، برنامه ها و سند چشم انداز معمولا به صورت سنتی نوشته شده است تا عملیاتی. باید دقت کرد که در خوشبینانه ترین حالت حدود 40 الی 50 درصد از برنامه ها عملیاتی شده است.

دلخوش اباتری گفت: علی رغم نقص در قانون برنامه ششم که به آن نیز نقد دارم اما بهتر است که به کلیات آن رأی موافق داد به دلیل اینکه رأی ندادن به لایحه برنامه باعث ایجاد خلل در بررسی بودجه می شود.

وی ادامه داد: براساس سند چشم انداز باید سهم نفت هر ساله 5 درصد از بودجه کاهش می یافت و به صفر می رسید اما این مهم محقق نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ما نیز اعتقاد داریم لایحه برنامه ششم توسعه نقص دارد اما راه حل رفع نقص این نیست که به کلیات لایحه رأی منفی داد به دلیل اینکه باید جوابگوی مردم باشیم.

دلخوش اباتری ادامه داد: مردم از نمایندگان مجلس انتظار دارند که لایحه برنامه ششم را به سرانجام برسانند آیا رسیدگی به موضوعاتی مانند نحوه پرداخت های حقوق و اشتغال زایی و سرمایه گذاری خوب است یا نه؟ باید توجه داشت در جداول به موضوع رشد اقتصادی توجه شده است.

وی با بیان اینکه بعد از تصویب کلیات لایحه برنامه ششم می توان با دقت جزئیات آن را بررسی کرد گفت: تفاوت عملکرد کمیسیون تلفیق با کمیسیون های دیگر در این است که می توان در لایحه دولت اصلاحاتی انجام داد. پرداختن به موضوعات اساسی مانند تهیه سند راهبردی، کاهش بحران آب و تقویت بخش کشاورزی از نکات مثبت است.

دلخوش اباتری خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در لایحه برنامه مصوب شده در کمیسیون تلفیق مجلس به دغدغه نمایندگان در رابطه با مشکلات بخش کشاورزی پاسخ داده شده است وهمچنین به موضوعاتی مانند روش های آبیاری نوین و حمایت از گلخانه ها، برق دار کردن چاه های آبی ومسائل دیگر رسیدگی شده است که به دلیل این کارها باید از کمیسیون تلفیق تشکر کرد.

وی ادامه داد: الزام دستیابی به رشد اقتصادی یکی از نکات مثبت لایحه مصوب شده برنامه در کمیسیون تلفیق است به دلیل اینکه در لایحه دولت به این موضوع توجه نشده بود البته مقرر شده بخشی از این رشد اقتصادی از محل ارتقاء بهره وری حاصل شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه برنامه ششم مصوب شده در کمیسیون تلفیق مجلس به بحث حقوق های غیر متعارف و رسیدگی به مسائل خانواده های ایثارگران توجه شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز