عضو هیات رئیسه مجلس گفت: اذهان بیدار جهانیان، فریب اجلاس سران کشورهای دموکراتیک را نخواهد خورد، آمریکا می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات خود علیه حقوق بشر بگذارد.

به گزارش مرور نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس درباره برگزاری «اجلاس سران کشورهای دموکراتیک» از سوی آمریکا، گفت: آمریکایی‌ها امروز به دلیل اقداماتی که ضد حقوق بشر و علیه دموکراسی انجام داده‌اند، بیشتر از همیشه بی آبرو شده‌اند، آنها همیشه سخن از دموکراسی می‌زنند و دموکراسی را که یک روزی خودشان مطرح کرده‌اند و در بوق و کرنا می‌کنند، سرکوب کرده‌اند و زیرپا گذاشته‌اند.

وی با فرمایشی خواندن اجلاس سران کشورهای دموکراتیک از سوی آمریکا، تبعات حضور نظامی این کشور در منطقه و خلیج فارس، تهدید به حمله نظامی و حتی ترور سردار سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای که امنیت، صلح و حقوق بشر مردم ایران را هدف قرار داده است را یادآور شد و ادامه داد: در رزومه و کارنامه آمریکا می‌توان مشاهده کرد که از لحاظ حقوق بشر بدترین شکنجه‌ها را در پیش گرفته و بدترین روش‌ها را علیه حقوق حقه بشر تضییع کرده است. این اقدامات آمریکا را می‌توان در گام‌هایی که برای اجرای دموکراسی در کشورهایی همچون افغانستان و عراق برداشته است، مشاهده کرد.

نماینده شاهین شهر در مجلس تصریح کرد: ایالات متحده برای اینکه به اهداف خودش برسد و البته به بهانه اجرای دموکراسی در این کشور، در خاک کشور افغانستان مستقر شد. درست زمانی که طالبان وارد این کشور شدند آنها بسیار راحت آنجا را ترک کردند. در عراق و سایر کشورها نیز بدین گونه گام برداشت که البته به هیچکدام از اهدافی که سال‌ها برای آن برنامه‌ریزی کرده بودند، دست نیافتند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص هدف آمریکا از برگزاری این اجلاس تصریح کرد: یکی از اهدافی که آمریکا در راستای برگزاری آنلاین اجلاس سران کشورهای دموکراتیک به دنبال آن است و در سر می‌پروراند این است که در وهله اول سرپوشی بر اقدامات خود علیه حقوق بشر بگذارد و در مرحله بعد آبرویی که از او در مجامع بین‌المللی ریخته است را به نحوی برگرداند.

وی افزود: اگر چه آمریکا برای برگزاری این اجلاس آنلاین از مدت‌ها پیش طراحی و برنامه‌ریزی کرده است اما به طور قطع به اهداف خود حتی نزدیک نخواهد شد و البته نیز نخواهد رسید بنابراین چنین امری محقق نخواهد شد چرا که دست آمریکا برای همگان رو شده است و همه کشورها از نیات آنها باخبر هستند و می‌دانند آمریکا با وجود انجام اقدامات ضد دموکراسی و ضد حقوق بشری، در ظاهر به دنبال دموکراسی و حقوق بشر است. آمریکا در واقع دیگر نمی‌تواند در میان سایر کشورها اعتماد ایجاد کند زیرا نشان داده غیر قابل اعتماد است و همه این مسئله مهم را می‌دانند که اعتماد به این کشور یک خطای بزرگ است.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: ما ایرانی‌ها ضرب‌المثلی داریم که در این مواقع به کار می‌بریم مبنی بر اینکه «آب ریخته شده به ظرف برنخواهد گشت»؛ مصداق بارز این ضرب‌المثل آمریکا است. آمریکا همچنان پس از اقداماتی که علیه حقوق بشر انجام داده است و به بهانه ایجاد دموکراسی و دفاع از آن نیروهای نظامی خود را به کشورهای دیگر اعزام کرده است و برای پیشبرد اهداف خود دست و پا می‌زند تا به راهی دست یابد که بتواند بر کارهایی که تاکنون انجام داده است، سرپوش بگذارد.

وی در پایان اذعان کرد: مدت‌ها است این کشور دچار اضمحلال و فروپاشی شده است و امروز با شکست ایالات متحده در اهدافش می‌توانیم صدای استخوان‌های خورد شده‌اش را که در حال اضمحلال است به وضوح بشنویم.

گفتنی است، اجلاس سران کشورهای دموکراتیک نهم و دهم دسامبر به صورت مجازی توسط آمریکا برگزار می‌شود. این اجلاس بر سه موضوع اصلی دفاع در برابر اقتدارگرایی، مبارزه با فساد و ترویج و ارتقای احترام به حقوق بشر تمرکز می‌کند. مسئله مهم این است که آمریکا با برگزاری این اجلاس می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات ضد حقوق بشر خود بگذارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز