معاون امور مجلس رئیس‌ جمهور گفت: داعش هنوز تلاش می‌کند که خود را در افغانستان و جاهای دیگر بازسازی کند که نباید چنین اجازه‌ای به آنها داده شود.

به گزارش مرور نیوز، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور صبح امروز (شنبه) در دیدار با شفق دیوب سفیر سوریه، گفت: دولت سیزدهم در سیاست خارجی خود، گسترش همکاری با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه سوریه را در اولویت خود قرار داده است. چرا که ما خود را با دولت و ملت سوریه همراه می‌دانیم و سوریه به عنوان متحد و شریک راهبردی ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس سوریه با ایران همکاری زیادی داشت. در دوران مرحوم حافظ اسد همکاری‌های خوبی داشتیم و ما هم در دوران بحران سوریه سعی کردیم از مردم مظلوم و دولت قانونی سوریه در برابر داعش دفاع کنیم.

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در ادامه به سالگرد شهادت سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی هستیم. او پیونددهنده بین مردم ایران و سوریه بود. در سفری که سال گذشته در همین ایام به سوریه داشتیم هرجا که می‌رفتیم مسئولان و مردم سوریه به نیکی، بزرگی و عظمت از او یاد می‌کردند.

حسینی در ادامه ضمن تبریک سالروز تولد حضرت زینب (س) گفت: عزیزان ما که در مبارزه با داعش به شهادت می‌رسیدند مدافعان حرم زینب (س) بودند، حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه(س) که در سوریه است از دیرباز پیوندی بین مردم ایران و سوریه برقرار کرده است و امیدواریم با عادی شدن شرایط و پایان کرونا ایرانی‌ها بتوانند به زیارت این بزرگواران بروند.

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور برچیده شدن و سرکوب داعش در سوریه، عراق و کل منطقه را نتیجه جریان مقاومت ارزیابی کرد و گفت: خطر داعش فقط محدود به این کشورها و منطقه نبود؛ بلکه تمام منطقه و جهان اسلام را تهدید می‌کرد، بنابراین با همکاری‌هایی که صورت گرفت این تروریست‌ها شکست خوردند و به اهدافشان نرسیدند.

حسینی با بیان این که ارتجاع عرب، اروپایی‌ها و آمریکا از داعش حمایت می‌کردند، گفت: داعش هنوز تلاش می‌کند که خود را در افغانستان و جاهای دیگر بازسازی کند که نباید چنین اجازه‌ای به آنها داده شود.

وی یادآور شد: بعد از دوران جنگ در سوریه احساس می شود که آمریکایی‌ها و غربی‌ها می‌خواهند مردم و دولت سوریه را از نظر اقتصادی و سیاسی با تحریم‌هایی که انجام می‌دهند تحت فشار قرار دهند تا شکست نظامی خود را جبران کنند.

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور با اعلام آمادگی ایران برای بازسازی سوریه گفت: توافقاتی در حوزه سیاسی و اقتصادی شده بود که در اجرای آنها در دولت قبل به خاطر کرونا و دلایل مختلف وقفه‌ای ایجاد شده بود که دولت جدید تلاش می‌کند که این توافقات اجرایی شود. دولت جمهوری اسلامی همانطور که در زمان بحران به سوریه کمک کرد اکنون آمادگی دارد که در بازسازی سوریه مشارکت جدی داشته باشد.

حسینی افزود:‌ امیدواریم نظامی‌های آمریکایی هرچه زودتر خاک سوریه و عراق را ترک کنند همانطور که ناچار شدند بعد از 20 سال از افغانستان خارج شوند. آنها هنوز دارند نفت سوریه را به سرقت می‌برند و عجیب است که دنیا این رفتار آمریکا را محکوم نمی‌کند.

وی به تعرض رژیم صهیونیستی به خاک سوریه اشاره کرد و گفت: شاهد تعرض صهیونیست‌ها به خاک سوریه هستیم و بعضی از مناطق این کشور را بمباران می‌کنند این انتظار وجود دارد که جامعه جهانی واکنش نشان دهد و این کار را محکوم کند.

حسینی تاکید کرد: حامیان تروریست‌ها بدانند که این کارها بدون پاسخ نخواهد ماند و اگر صهیونیست‌ها بدنبال آتش افروزی و جنگ و ناامنی در سوریه هستند قطعا این ناامنی دامن آنها را خواهد گرفت و به زیان آنها تمام خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز