یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: بعید است جنگی بین اوکراین و روسیه رخ دهد و تنش‌ها در حد همین لشکرکشی‌ها و درگیری‌های جزئی باقی می‌ماند.

به گزارش مرور نیوز، غلامرضا خواجی با اشاره به بحران پیش آمده بین روسیه و اوکراین، گفت: بخش‌هایی از اوکراین در گذشته جز اتحاد جماهیر شوروی سابق بود اما با وجود گرایش این مناطق به روس‌ها، اوکراین تا حدی جهت غربی پیدا کرد.

وی ادامه داد: با وجود دخالت‌ها و انقلاب‌های مخملی، اما هنوز هم داخل اوکراین درگیری‌ و مخالفت با غرب به خصوص آمریکا وجود دارد و به نوعی، مردم خواهان فاصله گرفتن از غرب هستند.

خواجی ادامه داد: این آتش از سال ۱۹۹۰ آغاز شد اما در مسیر رو به جلوی خود، بالاخره اوکراین به اردوگاه غرب رفت و حال این چند منطقه ادعای خودمختاری کرده و به نوعی طبل جدایی طلبی را می‌زنند درحالی که ناتو و آمریکا نمی‌خواهند این چند سرزمین استراتژیک زیر نظر روسیه قرار گیرد، لذا تهدید به درگیری می‌کنند.

بعید است جنگی بین اوکراین و روسیه رخ دهد

این کارشناس مسائل بین الملل، با تاکید بر اینکه بعید است جنگی بین اوکراین و روسیه رخ دهد، بیان کرد: تنش‌ها در حد همین لشکرکشی‌ها و درگیری‌های جزئی باقی می‌ماند و به نظر می‌رسد با توجه به معضلات اقتصادی، مشکلات آمریکایی‌ها در یمن و وضعیت قیمت نفت، جنگ تمام عیار رخ نخواهد داد.

خواجی با بیان اینکه غربی‌ها دنبال جنگ‌های تمام عیار نبوده و از این تنش‌ها فاصله گرفتند، افزود: البته ناگفته نماند که زد و خوردهای مرزی به ویژه دو منطقه‌ای که رئیس جمهور خودمختار داشته و بحث جدایی از اوکراین را مطرح می‌کنند یک استخوان لای زخم بوده و ادامه دار است چراکه روس ها هم می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند.

وی درباره نقش ایران در بحران بین روسیه و اوکراین، افزود: معمولا آمریکا و ناتو نشان دادند که وقتی وارد معرکه‌ای می شوند به خصوص زمانی که نزدیک مرزهای ایران هستند نگاهی هم به این طرف دارند تا در صورت داشتن شرایط، تحرکاتی را از جنبه‌های مختلف از جمله به کارگیری ماهواره‌های جاسوسی ایجاد کنند.

ایران به سمت تداخل نظامی بین دو کشور حرکت نخواهد کرد

این استاد دانشگاه، بیان کرد: ایران به هیچ وجه خود را وارد اردوگاه‌ها نخواهد کرد و به سمت تداخل نظامی نیز حرکت نمی‌کند، تاجایی که تاکنون نیز همواره طرف‌ها را به صلح دعوت کرده است؛ البته ایران باید مراقب باشد، چراکه جنگ‌های منطقه‌ای بی‌تاثیر با کشورهای منطقه نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز