رئیس دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور گفت: نهاد بازرسی ویژه رئیس‌جمهور با معاون حقوقی رئیس جمهور پیگیر تصویب طرح تعارض منافع در مجلس است تا نواقص قوانین در تعارض منافع بر طرف شود

به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام حسن درویشیان رییس دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور و نماینده ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد طی نشستی اظهار داشت: موضوع مبارزه با فساد یک موضوع پیچیده مهمی است که هم نیازمند همکاری و همراهی هم ارکان و قوا را می طلبد و همچنین در فرمان ۸ بندی مقام معظم رهبری تاکید شده حتما باید مبارزه با فساد ستیزی و روحیه فساد ستیزی است.

وی ادامه داد: مردم مشکلاتی که همراه با فساد و رانت و بی عدالتی نباشد را می توانند تحمل کنند اما اگر این مشکلات همراه با فساد باشد قابل تحمل نخواهد بود از این رو فساد معطوف به اقتصادی نمی شد و فساد در عرصه اداری، فرهنگی، سیاسی نیز دیده می شود.

حجت‌الاسلام درویشیان با اشاره به روی کار آمدن دولت سیزدهم، گفت: اولویت اصلی دولت جدید مبارزه با فساد است که حتی در شعارهای انتخاباتی رییس‌جمهور می توان مشاهده کرد که آقای رییسی رقیب اصلی خود را ناکارآمدی و فساد نامیدند پس مبارزه با فساد جزو اولویت‌های دولت مردمی است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور با اشاره به اصول ۱۲ گانه مبارزه با فساد، تصریح کرد: جلسات متعددی را با نهادهای حفاظتی، امنیتی و دولتی در این مدت برگزار شده است و تمام این نهادها طبق دستور رییس‌جمهور تمام این نهادها موظف هستند با بازرسی ویژه رئیس‌جمهور همراهی کنند.

وی با بیان اینکه باید تمام اقدامات و اطلاعات نهادها و دستگاه هایی که محرمانه نیست باید در دسترس عموم قرار بگیرد، بیان داشت: اولین اقدام دولت سیزدهم را وزارت اقتصاد انجام داد که اطلاعات شرکت های زیر مجموعه خود را به صورت شفاف اعلام داشت و به مرور باید نهادها تماما به اصول اول مبارزه با فساد که شفافیت است عمل کند.

حجت‌الاسلام درویشیان گفت: از یک ماه گذشته ابلاغیه ای به تمام نهادهای دولتی ارسال شده است که باید تمام این نهادها اطلاعات غیر محرمانه را در پایگاه های اطلاع‌رسانی خود منتشر کنند و اگر انجام ندهند وزارت اقتصاد موظف است که اطلاعات آن ها را منتشر و همچنین نهاد متخلف تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

رییس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای شفافیت حقوق و مزایای همه مسئولان نهادهای حاکمیتی باید اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه پاکنا منتشر کنند و هیچ استثنایی برای آن وجود ندارد حتی نهادهای تحت امر رهبری هم از این موضوع مستثنی نیستند و طی امروز و فردا ابلاغیه آن به دستگاه‌های اجرایی و دولتی ارسال خواهد شد تا اطلاعات حقوقی خود را منتشر کنند.

وی با اشاره به حرکت شهرداری کرمان در شفاف کردن حقوق و مزایای دستگاه تحت امر خود، تصریح کرد: اگر تمام این اطلاعات شفاف باشد دیگر شاهد فساد در دستگاههای دولتی و اجرایی نخواهیم بود یا فیش های نجومی هر از چندگاهی در فضای مجازی منتشر نمی شود.

حجت‌الاسلام درویشیان با اشاره به تعارض منافع، ادامه داد: در این دولت تعارض منافع مدیریت خواهد شد و حتی در این باره معاون اول رئیس جمهور ابلاغیه آن را صادر کرده اند و همچنین نهاد بازرسی ویژه رئیس‌جمهور با معاون حقوقی رئیس جمهور پیگیر تصویب طرح تعارض منافع در مجلس است تا نواقص قوانین در تعارض منافع بر طرف شود.

رییس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم در بحث شایسته گزینی تاکید دارد، گفت: بازرسی ویژه رئیس‌جمهور درحال پیگیری انتصابات در دولت است و به زودی گزارش آن تقدیم رییس جمهور خواهد شد و اگر تخلفی صورت گیرد با آن برخورد خواهد شد.

وی افزود: مثلاً در وزارت راه و شهرسازی در صدد بودند شخصی را در سازمان هواپیمایی کشوری منصوب کنند که این اجازه داده نشد یا چند مورد در بانک ها  بود مانند بانک کشاورزی که فردی از قبل در این بانک حضور داشت اما دارای محکومیت کیفری بود ابلاغ شد که برکنار شود.

حجت‌الاسلام درویشیان ادامه داد: یا در واگذاری سهام دولت در صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بورس مواردی بود که مکاتباتی انجام شد تا عرضه آن در بورس متوقف شود چون سهم ۱۸ درصدی دولت از ابتدا سال ۹۱ به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بود که این ارزش در حال حاضر دو یا سه برابر شده که نسبت به ۱۸ درصد تفاوت فاحشی دارد از این رو قرار بر ارزش گذاری مجددا شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز