رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما به دنبال برداشتن همه امضاهای طلایی در حوزه اشتغال و بهبود فرآیند اخذ مجوز کسب و کار هستیم.

به گزارش مرور نیوز، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس امروز (سه شنبه ۲۳ فروردین ماه) پس از ارائه گزارش کمیسیون ویژه جهش تولید، درباره بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: قانون لازم برای این کار نوشته شده است و باید به صورت دقیق اجرایی شود.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های مهم امروز ما بحث تولید و اشتغال است، گفت: توجه به این بحث بسیار مهم است و زیبنده کشور ما نیست که در حوزه کسب و کار رتبه سه رقمی ۱۲۷ را داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آغاز کار تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار قاعدتاً مشکلاتی وجود دارد و هنوز راه‌اندازی درگاه ملی اخذ مجوزها برای مردم ثمره‌ای نداشته است.

قالیباف تأکید کرد: ما به دنبال برداشتن همه امضاهای طلایی در حوزه اشتغال و بهبود فرآیند اخذ مجوز کسب و کار هستیم.

وی ادامه داد: متأسفانه سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در فعالیت‌های اقتصادی وارد شوند، با چالش‌های جدی مواجه هستند. برای مثال یک سرمایه‌گذار همه مراحل کاری خود را انجام می‌دهد و یک مرتبه یک فردی پیدا می‌شود و کار وی را متوقف می‌کند؛ نباید این پیچیدگی‌ها وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز ما در حوزه سرمایه‌گذاری باید امنیت اقتصادی داشته باشیم و بر این اساس ما به دنبال آن هستیم که سهولت و شفافیت در مسیر صدور مجوزهای کسب و کار اتفاق بیفتد.

قالیباف اظهار داشت: بنده از هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهش می‌کنم که هر چه زودتر طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را که در سال ۱۴۰۰ تصویب شده، مورد رسیدگی قرار دهد.

وی افزود: ما لیست دستگاه‌هایی که در زمینه تسهیل صدور مجوز کسب و کار همکاری نکردند را در اختیار داریم و بنده می‌خواستم نام آنها را اعلام کنم اما فعلاً این کار را نمی‌کنم و تقاضای بنده از وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون جهش تولید آن است که این موضوع را پیگیری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قانونی اجرا نمی‌شود، ما نمایندگان باید در روزهای سه‌شنبه که روزهای نظارتی مجلس است، موضوع را پیگیری کنیم. در زمینه موضوع تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیز مجلس در روز سه‌شنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) مجدداً جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و از وزیر اقتصاد و کمیسیون جهش تولید مجلس می‌خواهم که گزارشی را ارائه دهند و دستگاه‌هایی که تا آن زمان به قانون عمل نکنند، حتماً برای رسیدگی قضائی معرفی خواهند شد.

وی گفت: سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده که ما طرح جهش تولید دانش‌بنیان را در اواخر سال گذشته در مجلس تصویب کردیم و تا چند روز آینده ابلاغ خواهد شد. امیدوارم که امسال سال خوبی در حوزه اشتغال و تسهیل مجوزهای کسب و کار باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز