همکاری ایران و چین برای ساخت مجدد نیروگاه آب سنگین اراک آغاز شده است و دو کشور در راستای اجرای مفاد برجام گامهای عملی خود را برداشته اند.

به گزارش مرور نیوز، معاون اروپا و آمریکا وزیر امور خارجه گفت: در دوران پسا تحریم همکاری های بین المللی ایران در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای با برخی کشورها آغاز شده است که شروع همکاری چین با ایران در آب سنگین اراک از جمله آنهاست.

مجید تخت روانچی در حاشیه برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی نانو عنوان کرد: در زمان حاضر با کشورهای روسیه و فرانسه دررابطه با فعالیت های صلح آمیز هسته ای، همکاری خود را آغاز کرده ایم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: دوران پسا تحریم زمینه مناسبی را برای تبادلات علمی، دانشگاهی و پژوهشی برای ایران در حوزه های مختلف فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: تولید علم توسط جوانان متخصص ایرانی نهادینه شده و وجود چند دانشگاه معتبر ایرانی در جهان، زمینه را برای تبادل علمی بین ایران و برخی از کشور ها به وجود آورده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران بیان کرد: وزارت امور خارجه از هرگونه فعالیت و همکاری های علمی با کشورهای خارجی حمایت می کند و انتقال دانش فنی در تمام زمینه های اقتصادی از مهم ترین اهداف ما در دوران پسا تحریم است.

تخت روانچی افزود: انتقال دانش و فناوری به ایران در تمام قراردادهای اقتصادی از اولویت های ماست تا با تولید محصولات دانش بنیان بتوانیم جایگاه ایران را در سطح بین المللی ارتقا دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت های علمی ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: خوشبختانه ایرانیان مقیم خارج کشور نیز از ظرفیت های علمی بالای در جهان برخوردارند و وزارت امور خارجه، همکاری های علمی با ایرانیان را برای جامعه بشری و سایر کشورهای جهان بسیار مثبت ارزیابی می کند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه ادامه داد: هم اکنون در بسیاری از بخش ها همکاری های علمی کشورها با ایران آغاز شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز