عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: افزایش حضور نظامی ایران در سوریه به تحولات میدانی و راه حل هایی که بازیگران اصلی این بحران ارائه می دهند، بستگی دارد.

در پی نقض آخرین آتش بس در سوریه، جان کری ضمن محکوم کردن اقدامات مسکو در این مساله اعلام کرد دیگر امیدی به مذاکرات صلح در سوریه ندارد. در همین رابطه علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در گفت وگو با خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: آتش بس اخیر متاسفانه مجددا فرصتی به نیروهای تکفیری جهت بازسازی و تصرف مناطقی از حوزه های عملیاتی داد؛ با این حال آنچه ارزیابی تحولات نشان می دهد این است که باوجود سخنان جان کری، مذاکرات پیش رو آینده این کشور را تعیین می کند.

وی ادامه داد: ضمن آنکه در بررسی شرایط کنونی سوریه از یک عامل یعنی حضور نظامی ترکیه در مناطق شمالی این کشور غفلت شده است که این می تواند وزن جبهه روسیه و ایران را در گفتگوها و چانه زنی ها تقویت کند.

رحیمی در جواب این سوال که آیا با وجود ناامیدی آمریکا از گفتگوهای صلح، احتمال دارد مذاکرات به جنگ داخلی سوریه خاتمه دهد، اظهار داشت: به طور قطع یکی از مسیرهای رفع بحران نشست های صلح است و بحران سوریه صرفا از راه نظامی به نتیجه نمی رسد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده است وضعیت مردم سوریه صرفا از طریق صندوق رای به لحاظ سیاسی روشن می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی درخصوص احتمال افزایش حضور نظامی ایران در صورت ادامه بحران سوریه تصریح کرد: این موضوع بستگی به وضعیت میدانی، تحولات واقعی در سوریه و همچنین راه حلی که بازیگران اصلی ارائه کنند، دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز