دیپلمات سابق کشورمان در لبنان گفت: واکنش ریاض به حضور میلیونی زائرین سیدالشهدا در عراق به مناسبت اربعین، به دلیل ترس از گسترش فرهنگ عاشورایی و به نوعی مقابله با انقلاب ایران است.

 یک روزنامه عربستانی مدعی شده که اعزام یک میلیون زائر ایرانی به عراق در مراسم اربعین حسینی، یک حرکت سازمان یافته دولتی است؛ مرورنیوز به همین منظور گفت وگویی با سید هادی افقهی، دیپلمات سابق کشورمان در لبنان و کارشناس مسائل عرب در خصوص این ادعاها انجام داده است که او در واکنش به این ادعای عربستان گفت: چنین ادعاهایی از سوی رسانه های آل سعود علیه جمهوری اسلامی ایران یک برنامه مشخص از پیش معین است؛ چون عربستان در چهار بعد علیه کشورمان اعلان جنگ کرده است.

وی ادامه داد: در بعد دیپلماسی شاهد قطع روابط ریاض با تهران بودیم؛ در بعد اقتصادی مقامات آل سعود در رابطه با کاهش صادرات و افزایش قیمت نفت در اوپک کارشکنی می کنند؛ در بعد مذهبی هم جنگ طایفه ای شیعه و سنی در دستور کار این کشور قرار دارد و در بعد رسانه ای نیز سعودی ها تمام ظرفیت های خود را علیه ما بسیج کرده اند.

افقهی یکی از اتهامات مقامات عربستانی به ایران را سیاسی کردن اعمال حج از سوی زائرین ایرانی برشمرد و تصریح کرد: واقعیت این است که ریاض مایل است تا حج را سیاسی کند و از این طریق با ممانعت از ورود حجاج کشورها مخالف سیاست هایش در منطقه، از این مساله عبادی به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند. از این رو دیدیم که علاوه بر زائرین ایرانی، حجاج سوری و یمنی هم اجازه ورود به سرزمین وحی را امسال نداشتند.

دیپلمات سابق کشورمان در لبنان خاطر نشان کرد: بر این اساس موضوع اربعین همچون خاری در چشم شاهزاده های عربستانی است. این در حالی است که زائرین حرم سید الشهدا تنها از ایران عازم این منطقه نمی شوند. سابق گذشته چندین میلیون عراقی از  دنیا هم در این مراسم حضور داشتند.

این کارشناس مسائل عرب همچنین اظهار داشت: سعودی ها تلاش دارند با باج گیری سیاسی حضور میلیونی محبان نهضت حسینی که شکستی برایشان به شمار می رود را سرپوش بگذارند؛ چرا که آنان نگران گسترش فرهنگ عاشورایی هستند، به ویژه آنکه می دانند در این مراسم تنها مسلمانان تشیع نیستند که حضور می یابند بلکه برخی از اهل سنت و مسیحیان نیز با حضور در حرم امام حسین عرض ارادات خود را به پیشگاه این مقام عالی قدر اعلام می کنند.

افقهی در پایان افزود: بر این اساس عربستان با درج چنین سخنانی می خواهد مانع ناامیدی طرفدارانش در منطقه شود و از سویی بر مردمی که چندان از پشت پرده حوادث بی اطلاع هستند، به نفع خود اثر بگذارد. اما خوشبختانه بازتاب این مسائل به نفع انقلاب جمهوری اسلامی و نهضت حسینی است و هرچه ریاض بر این موضع گیری ها تاکید بیشتری داشته باشد، آبرویش بیشتر از بین می رود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز