«حاج‌مصطفی خرسندی» رئیس کانون مداحان و شاعران آیینی کل کشور در گفت و گو با شرق گفت: اینکه یک مداحی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌کند و تذکر می‌دهد، دلیل نمی‌شود که این اظهارنظر را جناحی تلقی کنیم.

به گزارش مرورنیوز، این گفت و گو در ادامه آمده است؛

آقای بهمنی، از مداحان درباره اتاق فکر در میان مداحان سخن گفته است. آیا این اتاق فکر متعلق به خانه یا کانون مداحان است یا جمعی از مداحان اتاق فکر جداگانه دارند؟ 

ما چند شورای مشورتی داریم. شورای مشورتی پیر غلامان در سراسر کشور. شورای مشورتی مداحان میان‌سال، شورای مشورتی جوانان، شورای مشورتی بانوان، شورای مشورتی شعرا و شورای مشورتی نوگلان حسین. ٢٥ نفر از میان این شوراها، اتاق فکر حوزه ذاکرین را تشکیل می‌دهند. ما در سراسر کشور ٨٠‌ هزار مداح داریم. ٤٢٥ دفتر داریم. جدای از این، خانه مداحان هم در برخی مراکز استان‌ها شعبه دارد. همچنین بسیج مداحان و بنیاد دعبل خزائی هم هست.

کاری که در اتاق فکر انجام می‌شود چیست؟ 

کلا در این اتاق فکر نیازسنجی می‌شود و مباحث محتوایی و مباحثی را که به هر شکلی لازم است که درباره مشکلات ذاکرین بررسی و طرح می‌کنیم. اگر مشکلی باشد، رفع و رجوع می‌کنیم.

چطور اظهارنظرهای سیاسی افراد را بررسی نمی‌کنید؟ 

اولا مداح مگر می‌شود خارج از مباحث سیاسی باشد

منظورم موضع‌گیری‌های جناحی است.

برخی مداحان حرف خود را می‌زنند و امربه‌معروف می‌کنند. اینکه یک مداحی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌کند و تذکر می‌دهد، دلیل نمی‌شود که این اظهارنظر را جناحی تلقی کنیم. به نظرم این ما هستیم که جناحی می‌بینیم. چون درموردش پیش‌زمینه داریم که فلانی در فلان جناح است، پس اگر حرف حق بزند، حرف‌های حق او را هم سیاسی تلقی می‌کنیم.

وقتی کسی حین مداحی برای برخی چهره‌ها طلب مرگ می‌کند، شما در خانه مداحان این صحبت‌ها را بررسی یا موضع‌گیری می‌کنید؟ 

به هر شکل کسانی که از یک دیدگاه وی‍ژه و اطلاعات دقیق برخوردار هستند، اگر مطلبی بیان کنند، بنا نیست بگوییم حق صحبت ندارید. هرکسی نظری دارد و برای ما به‌شدت محترم است. اعتقاد داریم که ملت به دولت و دولت به ملت و ملت به ملت، باید دهه عاشورا اگر لازم است، همه به هم تذکر بدهند. اما اگر جایی لازم باشد، خودمان موضع می‌گیریم.

یعنی تا به حال موردی نبوده است که خانه مداحان یا کانون مداحان موضع‌گیری کند؟ 

هر زمان لازم یا صلاح بوده موضع می‌گیریم. کسانی که مواضع سیاسی دارند، به هر شکل محترم هستند.

می‌شود مواردی از موضع‌گیری خانه مداحان را بفرمایید؟ 

دقیقا در ذهنم نیست. به‌طور کلی هرجا لازم باشد، اعلام موضع می‌کنیم.

آیا ممکن است مثلا شما در برابر اظهارات آقایان ارضی یا حدادیان موضع‌گیری کنید؟ 

این عزیزان، بزرگانی هستند که زحمت کشیده‌اند و مطالبی که شماها گاهی مکتوب می‌کنید، می‌تواند منجر به اختلافی فی‌مابین ذاکران ‌شود. حاج‌آقا ارضی که از بزرگان ما هستند و سعید آقا که تحصیل‌کرده و توانمند زحمت‌کشی هستند، اگر موضع می‌گیرند حتما در آن لحظه صلاح دیده‌اند. بنا نیست وقتی موضع گرفته شد؛ غلط یا درست، خانه مداحان پاسخ بدهد. خودشان باید پاسخ‌گو باشند. آقای ارضی کسی نیست که بی‌اطلاع حرف بزند. آقای حدادیان کسی نیست که بی‌اطلاع حرف بزند. ایشان استاد دانشگاه و از مداحان زحمت‌کشیده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز