سخنگوی ستاد اربعین از ثبت نام 240 هزار نفر تاکنون در سامانه سمای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت روادید عراق و صدور 10 هزار روادید خبر داد و گفت: بانک ها ملزم به نصب دستگاه های پوز و ای تی ام در مسیر تردد زائران شدند.

حمیدرضا گودرزی در گفت گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی مرورنیوز با بیان اینکه بعد از سال 94 و عزیمت بیش از یک و نیم میلیون زائر به عتبات عالیات به منظور حضور در مراسم اربعین حسینی، مقام معظم رهبری و دولت دستور بر شکل گیری ستاد داشتند، گفت: به همین منظور در سال 94 ستادی با دستور وزیر کشور و با ریاست آقای ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر با 25 کمیته تشکیل شد که این کمیته ها از آغاز سال 95 تا کنون 16 جلسه برگزار کردند و هفدهمین جلسه نیز فردا دوشنبه در وزارت کشور برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: از هفته گذشته در چهار نقطه کشور سفارت عراق، کنسولگری مشهد، کرمانشاه و اهواز ثبت نام برای دریافت روادید آغاز شده است و تاکنون 240 هزار نفر در سامانه سما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نام کردند و برای 10 هزار نفر روادید صادر شد.

وی از افرادی که قصد حضور در مراسم اربعین حسینی در کربلا را دارند خواست تا هر چه زودتر برای دریافت روادید ثبت کنند و تاکید کرد: از مرزبانی و ناجا خواسته شده به هیچ عنوان اجازه تردد بدون روادید و خروج از کشور را به افراد ندهند.

60 درصد زائران سال گذشته از مرز مهران رفت و آمد کردند

گودرزی با بیان اینکه 60 درصد زائران سال گذشته از مرز مهران تردد کرده اند، تصریح کرد: این امر هم برای زائران و هم برای وزارت کشور به منظور برنامه ریزی مشکلاتی ایجاد کرد و امسال خروج از چهار مرز شلمچه؛ خرمشهر، مهران و چزابه انجام می شود و برگشت هم از همین مرزها میسر است.

سخنگوی ستاد اربعین از برگزاری نشست عصر امروز درمورد نحوه تردد اتباع خارجی خبر داد و یادآور شد: اتباع خارجی تنها از مسیر مرز شلمچه می توانند از کشور خارج شوند.

بانک ها ملزم به نصب دستگاه ای تی ام و پوز در مسیر زائران شدند

گودرزی با اشاره به نشست عصر روز گذشته ستاد اربعین با بانک ها، گفت: براساس نشست دیروز، بانک ها موظف شدند در مسیر تردد زائران هم دستگاه پوز و هم ای تی ام نصب کنند و زائران با خیال راحت می توانند کارت های بانکی خود را به همراه داشته باشند.

وی همچنین از آنتن دهی خطوط تلفن های همراه اول، ایرانسل و رایتل در مسیر خبر داد و گفت: خطوط تلفن های همراه اول، ایرانسل و رایتل هم در عراق جواب می دهد البته هزینه رومینگ برای صاحبان خطوط محسوب می شود.

امکان صحبت تلفنی همزمان یکصدهزار نفر در مرز

مدیر اجرایی ستاد اربعین ادامه داد: در حال حاضر یک صد هزار نفر همزمان می توانند در مرز با خطوط تلفن همراه خود صحبت کنند ضمن اینکه ارسال پیامک و استفاده از وای فای هم میسر است.

گودرزی ، مدت اعتبار روادید را 20 روزه عنوان کرد و گفت: روادید برای اربعین از 20 محرم شروع می شود و تا 20 صفر ادامه دارد اما مدت سفر هر زائر 20 روز است.

وی از زائران خواست تلاش نکنند تا اربعین در کربلا باشند و برای بازگشت زودتر برنامه ریزی کنند تا با ترافیک سنگین حین برگشت مواجه نشوند؛ چون مرز ظرفیت مرز هم محدود است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز