رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره گفت: حملات اخیر جنگنده های عربستانی به مراسم عزداری آخرین تلاش های این کشور برای عقب راندن انصارالله از طریق وارد کردن ضربات تشکیلاتی به بدنه این گروه و به شهادت رساندن مقامات حوثی است.

به گزارش خبرنگار مرورنیوز، پس از انتشار اخباری در مورد حمله جنگنده های سعودی به یک مراسم عزاداری در یمن و کشته و مجروح شدن بیش از 700 تن در این فاجعه انسانی، مجتبی امانی، رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره و کارشناس مسائل جهان عرب درباره اهداف عربستان از تداوم حملات نظامی در یمن باوجودگذشت بیش از یک سال و نیم از این نبرد به خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: خاندان آل سعود در برنامه ریزی برای حمله به یمن چه از لحاظ شکلی و چه محتوایی از رویکرد رژیم صهیونیستی در حمله به نوار غزه الگو برداری کردند.

وی ادامه داد: در همین راستا شاهد هستیم که شکل تجاوز به یمن متکی بر هجوم های هوایی و مقابله با مردمی است توان دفاعی آن ها قابل مقایسه با کشور متجاوز نیست. از بعد محتوایی نیز ریاض امیدوار بود بتواند از طریق حمله به کشور ضعیف یمن و پیروزی بر آن امتیازاتی در محیط غرب آسیا و نظام بین الملل به دست آورد.

امانی با اشاره به نتیجه تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه تصریح کرد: اما وضعیت برای هر دو متجاوز آن گونه که پیش بینی می شد، جلو نرفت و مقامات این دو رژیم نتوانستند از حمله به مردمی در ظاهر ضعیف به برگ برنده ای دست یابند. از این رو همان طور که پس از نبرد غزه محافل ارزیابی قدرت تل آویو به این نتیجه رسیدند که توان نظامی اسرائیل چندان قابل اتکا نیست، در موضوع جنگ یمن هم سرنوشت مشابهی برای عربستان رقم خورد.

این کارشناس مسائل عرب هدف اصلی ریاض از بمباران مراسم عزاداری در یمن را تلاش برای ضربه زدن به ساختار سیاسی انصار الله دانست و افزود: مقامات سعودی گمان می کردند در آن مراسم چند تن از مسئولین انصار الله حضور دارند و به شهادت رساندن آنها می تواند ضربه تشکیلاتی به این گروه بزند اما جز کشته شدن تعدادی از مقامات دولت صنعا و مردم بیگانه عایدی برایشان نداشت.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در پایان اظهار داشت: هدف عربستان برای کسب امتیازات منطقه ای و بین المللی چه از طریق شکست حوثی ها در یمن و یا با پادرمیانی سایر بازیگران محیط جهانی محقق نخواهد شد. زیرا انصار الله پس از فاجعه حمله به مراسم عزاداری اعلام کرد تهاجم ریاض را تلافی خواهد کرد و به هیچ وجه از مواضع خود عقب نخواهند نشست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز