احمدزاهد حمیدی معاون نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه برای یک سفر رسمی 5 روزه به ریاض رفت تا با مقام های این کشور برای توسعه همکاری ها از جمله مناسبات امنیتی منطقه ای رایزنی کند.

به گزارش مرورنیوز، وزارت امور خارجه مالزی در بیانیه ای اعلام کرد که معاون نخست وزیر این کشور در عربستان با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه، محمد بن نایف ولیعهد سعودی و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و فرزند شاه عربستان و وزیر دفاع این کشور دیدار می کند.

احمد زاهد حمیدیدر این سفر با خالد الفیصل فرماندار مکه نیز در جده مذاکره خواهد کرد.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه مالزی، معاون نخست وزیر این کشور همچنین با شورای اقتصادی مالزی و عربستان در جده و مالزیایی ها در ریاض و مدینه دیدار می کند.

وزارت امور خارجه مالزی تصریح کرد این دیدار یک فرصت بسیار عالی برای رهبران مالزی و عربستان سعودی است تا در مورد مسائل مختلف مورد علاقه مشترک به ویژه در همکاری های امنیتی منطقه بحث کنند.

ارزش تجارت و مبادلات مالزی و عربستان حدود سه میلیارد و 200 میلیون دلار است. عربستان نوزدهمین شریک تجاری مالزی و بیست وسومین مقصد صادرات کالاهای مالزی محسوب می شود و در مقابل مالزی هفدهمین وارده کننده از عربستان است.

روابط رسمی دیپلماتیک بین عربستان و مالزی از سال 1961 آغاز شد، اما طی سال های اخیر این مناسبات بسیار گسترده شده است.

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی از سال 2010 دستکم پنج سفر به عربستان سعودی داشته است.

مالزی یکی از کشورهایی بود که بهمن ماه سال گذشته در رزمایش 'رعد الشمال' به مدت یکماه در شمال عربستان سعودی و با شرکت نیروهایی از 20 کشور شرکت کرد و75 افسر و عضو نیروهای مسلح این کشور مهر ماه جاری مدال رعد الشمال از ریاض دریافت کردند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز