پس از اظهارات جنجالی رهبران ترکیه، بویژه آخرین گفته های اردوغان که عراقی ها آن را توهین تلقی کردند، مجادلات لفظی میان بغداد و آنکارا به نوعی جنگ سرد میان دو کشور تبدیل شد و مقام های عراقی در روز سه شنبه تاسوعای حسینی به شدت به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش مرورنیوز، دولت ترکیه بدون توجه و اهمیت دادن به حق حاکمیتی که دولتمردان عراق بر آن تاکید دارند، نه تنها از عقب نشینی نظامیان خود در شمال عراق طی یک سال گذشته طفره رفته است، بلکه در آستانه عملیات موصل اصرار دارد در عملیات آتی مشارکت داشته باشد.

اردوغان روز دوشنبه در واکنش به اظهارات نخست وزیر عراق در خصوص خروج نظامیان ترکیه از خاک عراق خطاب به وی گفته بود که حد خود را بدان؟!

 آخرین اظهارات رئیس جمهوری ترکیه، باعث شد، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق بعد از ظهر سه شنبه با وی با طعنه سخن بگوید و اظهار کند که 'ما سرزمین های خود را با اتکای به جوانان و مردانمان آزاد خواهیم کرد، نه با اسکایپ'!

دفتر العبادی نیز بیانیه ای صادر کرد و اظهارات اردوغان را غیر مسئولانه خواند و بر این نکته تاکید کرد که دیگر گفت وگو با طرف ترک فایده ای ندارد!

با این همه پاسخ های تندتری نیز روز سه شنبه به اظهارات رجب طیب اردوغان و دیگر مقام های ترکیه در رسانه های عراق بازتاب یافت که از جمله شدیدترین آن را خانم حنان الفتلاوی عضو پرنفوذ جریان اصلاح بیان کرد و از اردوغان خواست برای سربازانش تابوت های چوبی آماده کند. 

زینب عارف البصری از نمایندگان ائتلاف ملی در پارلمان عراق نیز خواستار اخراج سفیر ترکیه شد و تاکید کرد که عراق بخشی از ولایت عثمانی نیست.

احمد الکنانی یک عضو ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق، اظهارات اردوغان را گستاخانه خواند و اکرم الکعبی دبیر کل النجباء از گروه های بزرگ الحشدالشعبی نیز خواستار آمادگی برای رویارویی با بلند پروازی های ترکیه شد.

همام حمودی نائب رئیس پارلمان عراق هم با بیان اینکه دشمنان عراق برای شکست آن تاکنون هرکاری که توانسته اند کرده اند، گفت: کشوری که قدرت و اراده اش را از امام حسین (ع) می گیرد، شکست نخواهد خورد. 

در همین حال هادی العامری دبیرکل سازمان بدر که شاخه نظامی آن اصلی ترین ستون تشکیلات الحشدالشعبی است، بطور تلویحی اردوغان را متوهم توصیف کرد و گفت عراق لقمه آسانی برای طمع ورزی بعضی ها نیست. 

قیس الخزعلی دبیر کل عصائب اهل الحق از دیگر گروه های الحشدالشعبی هم تاکید کرد عراقی ها پای مرزهای خود می ایستند و هزینه می دهند. 

وی افزود: عراقی ها به اردوغان اجازه نخواهند داد که به کشور بزرگی مانند عراق تجاوز کند. 

به گزارش ایرنا احمدالاسدی سخنگوی الحشدالشعبی از دیگر شخصیت های عراقی بود که روز سه شنبه به اظهارات اردوغان واکنش نشان داد و گفت نیروهای ما اعم از امنیتی و الحشدالشعبی زمین را زیر پای متجاوزین متزلزل خواهند کرد و پاسخ کوبنده خود را در میدان های جنگ نشان خواهند داد. او در عین حال از دستگاه دیپلماسی کشورش خواست عظمت عراق و سعه صدر عراقی ها را در این موضوع به نمایش بگذارد.

اما از جالب ترین واکنش ها، بیانیه روز سه شنبه کانون حقوق دانان عراقی بود که رئیس آن گفت اگرچه در مسائل داخلی از نخست وزیر انتقاد می کنیم، اما امروز در برابر ترکیه در کنار او قرار خواهیم داشت و از حیدرالعبادی دفاع خواهیم کرد. 

جنگ لفظی جدید میان آنکارا و بغداد در حالی شدت گرفته که عراق در آستانه سنگین ترین عملیات بر علیه داعش در استان نینوا در روزهای آینده قرار دارد.

در منازعه لفظی اخیر، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، ادعای آنکارا مبنی بر اینکه ترکیه به عنوان عضو ائتلاف قصد شرکت در عملیات موصل را دارد، رد و به صراحت اعلام کرد که ترکیه عضو ائتلاف نیست و آمریکایی ها نیز از آنکارا خواستار خارج کردن نیروهایش از شمال عراق شد. 

حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه در شمال موصل ، از یک سال گذشته به محل مجادلات دو کشور تبدیل شده است و بغداد مجبور شد به دلیل بی اعتنایی دولتمردان ترکیه به خواست دولت مرکزی عراق، دوبار به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت ببرد.

ترکیه در حال حاضر 2 هزار نیروی نظامی در شمال عراق مستقر کرده است که گفته می شود بیش از 500 تن آنان در پایگاهی در بعشیقه حضور دارند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز