بن لادن در این مصاحبه هم‌چنین عربستان سعودی را به دلیل صرف ۲۵ میلیارد دلار در حمایت از صدام حسین در جنگ ایران و عراق و حمایت ۶۰ میلیارد دلاری از ارتش‌های غربی در جریان جنگ علیه عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی مورد تحقیر و سرزنش قرار داد.

به گزارش مرورنیوز،  روزنامه «ایندیپندنت» چاپ بریتانیا به سراغ ارشیو خود رفته و مصاحبه‌ای انجام شده توسط «رابرت فیسک» با بن لادن رو‌در‌رو با بن‌لادن در سال ۱۹۹۶ میلادی/امن‌ترن جا برای بن‌لادن در جهان کجا بود؟رهبر پیشین القاعده را منتشر کرده است. 

این مصاحبه در جولای سال ۱۹۹۶ میلیادی منتشر شده بود. بن‌لادن در این مصاحبه به بریتانیایی‌ها هشدار داده بود که اگر می‌خواهند به سرنوشت سربازان امریکایی دچار نشوند بهتر است که از خلیج فارس خارج شوند. 

ایندیندنت در ادامه به بخش‌هایی از مصاحبه پرداخته و می‌نویسد: «او هشدار داد که اگر بریتانیایی‌ها می‌خواهند به سرنوشت امریکایی‌ها دچار نشوند باید از خاورمیانه خارج شوند. همین ماه گذشته بود که ۱۹ امریکایی بوسیله بمب کنار جاده‌ای کشته شدند. مصاحبه من با بن لادن در ولایت ننگرهار افعانستان در یک منطقه کوهستانی انجام شد. او از سودان به همراه هزاران مجاهد عرب بازگشته بود. بن‌لادن ۴۰ ساله  که از عربستان آمده می‌گوید که کشتن امریکایی‌ها علامتی از آغاز جنگ میان مسلمانان و ایالات متحده است. او اشاره می‌کند که کشته‌شدن امریکایی‌ها در خبر عربستان سعودی نشانه‌ای از عمق نفرت از امریکایی‌ها در عربستان سعودی است. او می‌گوید: «چند وقت پیش من توصیه کردم که امریکایی‌ها نیروهای نظامی خود را از عربستان سعودی خارج کنند» در حال حاضر ما توصیه مشابهی را به دولت‌های بریتانیا و فرانسه داریم؛ این اتفاق می‌تواند برای شما نیز بیفتد. 

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «بن لادن از خانواده‌ای فوق العاده ثروتمند و وفادار به ملک فهد پادشاه عربستان سعودی بوده است او سرمایه لازم برای ایجاد یک ارتش بین‌المللی اسلامی را فراهم کرد. او عربستان سعودی را تحقیر می‌کند و می‌گوید که دولت آن کشور در اجرای شریعت اسلامی ناموفق بود و از موضع خود عدول کرد. او می‌گوید متاسفانه سعودی‌ها از اسرائیل حمایت کردند و به دامان امریکا افتادند». 

فیسک در ادامه اشاره می‌کند که بن لادن با تمسخر از عربستان سعودی به عنوان «مستعمره امریکا» یاد می‌کرد. من از او پرسیدم که آیا او به غرب اعلان جنگ داده است او پاسخ داد که این اعلان جنگ نیست بلکه شرح واقعی یک وضعیت است. این اعلان جنگ علیه غرب و مردم غربی نیست اما اعلان جنگی علیه رژیم سیاسی حاکم بر امریکا است که در برابر مسلمانان قرار گرفته است». 

او چند دقیقه‌ای در حین مصاحبه، گفت‌و‌گو را قطع کرد و به دعا، نیایش و خواندن نماز پرداخت. او علیه امریکا گفته بود: «امریکا در برابر مسلمانان قرار گرفته است؛ از ‌قتل‌عام مسلمانان در فسلطین و لبنان تا قتل‌عام صورت گرفته توسط اسرائیل در صبرا و شتیلا حمایت کرده است». 

بن لادن در این مصاحبه هم‌چنین عربستان سعودی را به دلیل صرف ۲۵ میلیارد دلار در حمایت از صدام حسین در جنگ ایران و عراق و حمایت ۶۰ میلیارد دلاری از ارتش‌های غربی در جریان جنگ علیه عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی مورد تحقیر و سرزنش قرار داد. 

بن‌لادن در بخش پایانی این مصاحبه گفته بود که امن‌ترین‌جا در جهان برایش افغانستان است. او گفته بود: «کجا بروم؟ تاجیکستان؟ ازبکستان یا قزاقستان؟ برادران ما در اینجا هستند و اینجا برای ما امن خواهد بود. هنگامی که روسها به این‌جا حمله کردند ۱۰ هزار سعودی به اینجا آمدند برای مبارزه آن هم ظرف مدت ۱۰ سال».

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز