ارتقا همکاری های جمهوری آذربایجان و ایران ضمن آنکه می تواند مانع از قدرت نمایی صهیونیست ها علیه کشورمان شود، در بهبود روابط آنکارا-تهران نیز موثر خواهد بود.

فریدون بوداغی، در مورد سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران به خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: روابط خوب ما با همسایگانمان مانع سوء استفاده مخالفان جمهوری اسلامی ایران از این وضعیت خواهد شد. بهبود مناسبات با جمهوری آذربایجان نیز می تواند به حل اختلافات با این کشور در حوزه دریای خزر شود.

وی ادامه داد: جمهوری آذربایجان روابط خوبی با رژیم صهیونیستی دارد و همین مساله باعث شده تا به رغم جمعیت 85 درصد شیعیان در این کشور، این گروه تحت ستم باشند. لذا همکاری با باکو می تواند به حل این مشکل منتهی شود.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی در مورد تاثیر روابط ایران و جمهوری آذربایجان بر حل مناقشه قره باغ خاطر نشان کرد: ما در این اختلاف نمی توانیم نقشی بازی کنیم اما ارتقا همکاری های تهران-باکو در حوزه اقتصادی، ریلی و حذف ویزا قدرت اثرگذاری سیاسی را بیشتر می کند.

بوداغی در رابطه با نقش میانجی جمهوری آذربایجان در تنش های اخیر میان ایران و ترکیه اظهار داشت: تنها کشور مسلمانی که دارای سفاتر خانه رژیم صهیونیستی است، ترکیه است. حضور اردوغان در آنکارا مانع از بهبود روابط ترکیه با ایران شد. زیرا او و هم حزبی هایش عضو گروه «گرگ های خاکستری» هستند که از سوی امپریالیسم و صهیونیست ها حمایت می شود. در این کشور هم جمعیت شیعه مذهب تحت فشار هستند که متاثر از مطالبات اسرائیل است. لذا در شرایطی که اردوغان به دنبال نوعثمانی گری و گسترش سرزمینی و تنش با همسایگانش است، آذربایجان به واسطه روابط خوبی که با ترکیه دارد می تواند در مناسبات دوجانبه تهران- آنکارا نقش مثبتی ایفا کند.

وی تاکید کرد: بهبود روابط ایران با همسایگان جلو نفوذ غرب و صهیونیست ها را می گیرد و حوزه های فرهنگی و اقتصادی می تواند مسیرهایی برای همکاری ها باشند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز