نوه حضرت امام خمینی(ره) گفت: انقلاب اسلامی برخاسته از حقیقت نهضت سیدالشهداء بود و همان گونه که نور نهضت حسینی در تاریخ خاموش نشد این انقلاب نیز به برکت خون شهدا خاموش‌نشدنی است.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام سید علی خمینی در خطبه های پیش از نماز جمعه امروز قم در مصلی قدس با اشاره به سالروز 12 محرم سال 42 مصادف با 15 خرداد عنوان کرد: در این روز امام خمینی(ه) توسط رژیم منحوس پهلوی بازداشت شد و به واسطه آن، 15 خرداد شکل گرفت و نهضت امام آغاز شد و در 22 بهمن به پیروزی رسید و تداوم یافت و هر سال بر عظمتش افزوده می‌شود.

نوه امام (ره) تصریح کرد: نور انقلاب اسلامی جهان را روشن کرده است و ثمرات آن در بسیاری از نقاط دنیا قابل مشاهده است.

وی با اشاره به برخی از شباهت‌های نهضت حسینی و انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: میان شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی جامعه در زمان امام حسین(ع) و شرایط ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شباهت‌هایی وجود داشت، اولین شباهت این بود که جامعه از محتوای اسلام ناب محمدی تهی شده بود و از اسلام جزء نام باقی نمانده بود.

حجت الاسلام خمینی اظهار داشت: در حقیقت اسلام در آن شرایط همچون پوستینی بود که محتوایی در آن وجود نداشت، از همه مهم تر این که حاکم کشور اسلامی چه یزید و چه پهلوی هیچ کدام پایبند به احکام اسلامی نبودند و حتی ظواهر اسلام را نیز رعایت نمی‌کردند به گونه ای که دائم الخمر بوده و با زنان اشرافی گذران وقت می کردند.

وی یادآور شد:در چنین جامعه ای به مرور زمان، اسلام ناب مندرس می شد چرا که اینان صلاحیت حفظ ارزش های اسلامی و احکام دینی را نداشتند و حتی در زمان یزید و پهلوی با وجود اینکه خود از چنین صلاحیتی برخوردار نبودند جانشین نیز برای خود انتخاب می کردند.

فرزند حاج احمد خمینی در این باره عنوان کرد: امام خمینی(ره) از چنین اسلامی با نام اسلام آمریکایی یاد می‌کند، اسلامی که در آن پویایی و حرکتی وجود ندارد و ظلم ستیزی و استکبارستیزی در آن جایگاهی ندارد.

وی متذکر شد: به گفته امام راحل(ره) این نقشه شیطانی بوده که بعد از بنی امیه پدید آمده و به مرور راه شرق و غرب به دولت های اسلامی باز شده تا اینکه به جایی رسید که اسلام را فقط ارتباطی میان خدا و بنده می دانستند و معتقد بودند مسلمان نباید وارد سیاست شود چنین اسلامی از محتوا خالی می شود و در حکومت اسلامی، خلافت معنای سلطنت به خود می گیرد.

حجت الاسلام خمینی بیان کرد: سلطنت های موروثی هیچ گاه مورد تائید اسلام نیست چرا که اسلام مدل حکومتی دارد و برای حاکم شریعت ویژگی هایی را تعریف می کند، از این رو امام خمینی(ره) دست به قیام زد تا حکومت حق بر اساس موازین شرعی شکل بگیرد.

وی گفت: امام خمینی(ره) بر این باور بود که اولیاء و انبیای الهی از اول تا آخر باید حکومت دینی داشته باشند و حکومت بر پایه حق باشد از این رو نهضت انقلاب اسلامی را به پیروری از نهضت عاشورایی رقم زد.

یادگار امام اظهار داشت: از دیگر ویژگی های حکومت سلطنتی و شاهانه چه در زمان پهلوی و یا یزید اشرافیت و ارزش گذاری بر اساس ثروت بود در این جامعه ثروت یک ارزش به شمار می‌رفت در حالی که اسلام با ثروت مخالفتی ندارد بلکه ارزش گذاری طبق ثروت را جایز نمی داند.

وی خاطرنشان کرد:هیچ دردی بالاتر از تبعیض و افزایش فاصله طبقاتی در جامعه نیست، 99 درصد ثروت جهان تنها در دست 1 درصد از افراد است در حالی که در جامعه اسلامی تبعیض و ارزش گذاری بر مبنای ثروت جایگاهی ندارد.

حجت الاسلام خمینی عنوان کرد: امام خمینی(ره) همواره بر توجه به اقشار ضعیف تاکید می‌کرد چرا که اینها پای نظام و انقلاب ایستاده‌اند، خدا نکند روزی را که مسئولان طبق ثروت انتخاب شوند یا کسی که ثروت بیشتری دارد مدارج عالی‌تری کسب کند، در نظام جمهوری اسلامی نام رجایی به ساده زیستی می درخشد.

وی گفت: برخی از مصلحت اندیشی ها بر اساس راحت طلبی شکل می گیرد در حالی که جامعه فساد را بر نمی تابد حتی در آن زمان هم عده ای از امام می خواستند بنا بر مصلحت جامعه دست از وظیفه شرعی بردارد.

حجت الاسلام خمینی تصریح کرد: اگر نگاهی به غرب و جامعه آمریکا بیندازیم می بینیم فردی همچون ترامپ با ثروت اندوزی بالا آمده است ما پیشرفت های غرب را می پذیریم اما اینکه چشم و گوش بسته و کورکورانه هر راهی که آن ها بروند را نخواهیم رفت.

این استاد حوزه با تاکید بر جایگاه ولایت فقیه در نظام و انقلاب اسلامی یادآور شد: ولایت فقیه اصل مترقی در انقلاب اسلامی است که جایگاه مهمی دارد و بدون ولایت فقیه دشمن بر ملت ها چیره می‌گردد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز