معاون اول رئیس جمهور تعداد شغل جدید ایجاد شده در بهار و تابستان امسال را ٧٠٠ هزار فرصت عنوان کرد و گفت: تورم یک ساله منتهی به بهمن ماه ٦,٨ درصد بوده است.

به گزارش مرور نیوز، اسحاق جهانگیری امروز در کاشان و در مراسم بهره برداری همزمان از 5 ایستگاه‎ تقویت فشار گاز کاشان، خنج، صفاشهر،‌ نایین و جهرم از طریق ویدئو کنفرانس، گفت: مدیران صنعت نفت و گاز در این دوره کارنامه درخشانی را به نام خود ثبت کردند و به‎طور حتم ملت قدرشناس ایران در جریان این خدمات قرار خواهند گرفت و قدردان خدمتگزاران خود خواهند بود.

وی افزود: هر کس هم که در این مسیر سنگ اندازی می کند، به جوهره خودش مربوط است که انتخاب کرده است صادق نباشد و ما به‎عنوان خادمان ملت خیلی آنها را جدی نمی گیریم و به این حرف‎ها توجه نمی کنیم و آنچه برای ما اهمیت دارد این است که از فرصت‎هایی که در اختیار داریم برای خدمت به مردم استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در سال ٩٥ بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در قالب شعار اقدام و عمل تمرکز ویژه‌ای بر بخش‎های مختلف اقتصادی کشور معطوف کرد، تا بتواند کارهای جدی انجام دهد که در توسعه کشور نقش کلیدی داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به این‌که دولت بر همین اساس اولویت‌هایی را برای دستگاه‎های مختلف تعیین کرد، افزود: هم اکنون که در روزهای پایانی سال ٩٥ هستیم برای ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت کافی است به شاخص‎ها و آمارها مراجعه کنیم. رشد مثبت اقتصادی، تورم تک رقمی و افزایش رشد سرمایه‎گذاری همگی نشان از عملکرد مثبت دارد، اما این‎ها به معنای آن نیست که هیچ نقطه ضعفی در کارها نبوده است.

وی با بیان این‌که برخی اصرار دارند که اقتصاد کشور را کوچک نشان دهند ، یادآور شد: براساس دیدگاه آنها اقتصاد ایران به چند واحد صنعتی محدود می‌شود و زمانی که برخی از این واحدها با مشکل روبه‎رو شوند، می گویند که کل صنعت کشور تعطیل شده است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: بیش از صد هزار واحد کوچک و متوسط در کشور وجود دارد و قضاوت ها باید بر اساس واقعیت ها و مبتنی بر شاخص‎های آماری باشد.

جهانگیری ایران را اقتصادی بزرگ توصیف و اظهار کرد: بر اساس آمار مراکز رسمی جهانی اقتصاد ایران هجدهمین اقتصاد دنیاست و رشد ٩ ماه امسال کشور ٧,٢ درصد بوده است و همه بخش‎های صنعتی، کشاورزی و خدماتی رشد مناسبی داشته‎اند.

معاون اول رئیس جمهور تعداد شغل جدید ایجاد شده در بهار و تابستان امسال را بالغ بر ٧٠٠ هزار فرصت شغلی عنوان کرد و گفت: تورم همچنان تک رقمی است و تورم یک ساله منتهی به بهمن ماه ٦,٨ درصد بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: امروز شاهد درخشش در بخش‎های مختلف کشور هستیم و مگر می‌توان فراموش کرد که در سال‌های گذشته چه اتفاقاتی برای اقتصاد کشور ایجاد شد.

جهانگیری ادامه داد: وزارت نفت حدود ٢ سال و نیم از دولت تدبیر و امید را در تحریم به سر می‌برد و هم اکنون حدود یک سال است که از تحریم‎ها خارج شده‎ایم و وزارت نفت توانسته است در همین مدت دستاوردهای درخشانی ایجاد کند.

وی با یادآوری این‌ که بخش نفت و گاز یکی از اولویت‎های یاد شده در اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: وزارتخانه ای که بیش از همه در سیاست‎های اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید شده و پر رنگ تر از دیگر دستگاه ها دیده شده، وزارت نفت است و انصاف نیست که عده ای در جمهوری اسلامی مسئولیت داشته باشند و اظهارنظرهای نادرستی کنند و این گونه القاء کنند که در صنعت نفت و گاز کشور کاری صورت نگرفته است.

جهانگیری با اشاره به برداشت ایران از میادین مشترک غرب کارون که در ابتدای دولت تدبیر و امید روزانه ٦٠ هزار بشکه بود، تصریح کرد: امروز میزان برداشت از میدان مشترک غرب کارون به ٢٨٠ هزار بشکه رسیده است و در میدان مشترک پارس جنوبی نیز که میزان برداشت ایران در پایان دولت اصلاحات با کشور قطر برابر بود، در سالل‎های گذشته با وجود وفور درآمدهای کشور،‌ قطر از ما پیشی گرفت اما با تمرکز دولت تدبیر و امید، تا پایان دولت یازدهم به قطر خواهیم رسید.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اقدام‎های گسترده وزارت نفت در بخش شبکه گاز رسانی و توزیع، گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته استان مهم و راهبردی سیستان و بلوچستان در بخش گازرسانی نادیده گرفته شده بود، اما وزارت نفت با جدیت پای این کار ایستاد و گازرسانی به این استان انجام شد و این در حالی است که یک ریال از محل بودجه دولت برای این کارها به وزارت نفت داده نشده است و وزارت نفت از فرصت‎هایی که برای صرفه جویی در قانون بودجه وجود داشت، از محل صرفه جویی ها کارهای توسعه ای را به انجام رساند.

جهانگیری گاز رسانی به تعداد قابل توجهی از روستاهای کشور و بازگرداندن میزان تولید و صادرات نفت به زمان پیش از تحریم‎ها را از دیگر دستاوردهای وزارت نفت برشمرد و گفت: شاهکار دیگری که در بخش نفت و گاز انجام شد، این بود که برخی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تلاش کردند روشی را به کار گیرند تا ایران نتواند میزان تولید خود را افزایش دهد، اما با تدابیر دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی نفت کشور توانستیم کشورهای عضو را متقاعد کنیم و ایران به سهم واقعی خود در تولید نفت رسید.

وی ادامه داد: امسال فقط ١٢ واحد پتروشیمی با حدود ٩ میلیون تن ظرفیت راه اندازی شده است و به صحنه آوردن فناوری‎های نو، افزایش تولید و صادرات و استفاده از توان دانشگاه های کشور از دیگر اقدام‎های برجسته وزارت نفت است که جا دارد از آنها قدردانی کنم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود کاشان را یکی از شهرستان های مهم، راهبردی، ‌صنعتی و تاریخی ایران برشمرد و گفت: همه مردم ایران به کاشان افتخار می کنند و تلاش خواهم کرد، در سفر دیگری به این شهرستان به بررسی مشکلات و حل موانع بپردازیم.

این مقام مسئول در بدو ورود به کاشان در جمع خبرنگاران با بیان این‎که ایران یکی از بزرگترین و مهمترین شبکه های گازرسانی در سطح جهان را دارد، گفت: کمتر کشوری وجود دارد که از چنین شبکه ای برخوردار باشد و روستاها و شهرها در ایران از طریق شبکه گاز رسانی همگی از نعمت گاز برخوردار هستند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این‌که در این دوره کارهای بزرگی در حوزه نفت و گاز انجام شده است، افزود: امروز بخشی از این اقدام‎ها به بهره برداری می رسد و حجم سرمایه گذاری عظیمی برای این طرح ها صورت گرفته که بالغ بر 2000 میلیارد تومان است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز