سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سفری که در چند روز اخیر به‌اتفاق هیات همراه به هندوستان داشت با بعضی از مسئولان این کشور ازجمله وزیر مشاور در امور خارجی، روسای مؤسسات راهبردی و کارشناسان ارشد سیاسی و نظامی این مراکز به بحث و گفتگو نشست.

به گزارش مرور نیوز، خرازی علاوه بر سخنرانی در مراکز راهبردی و تحقیقاتی مربوط به امور فن‌آوری هند به سؤالات کارشناسان پاسخ داد.

در این سفر یکی از مواردی که مورد گفت‌وگو قرار گرفت، زمینه‌های بالقوه همکاری‌های دو کشور به‌ویژه در منطقه آزاد چابهار و کریدور جنوب به شمال بود که این پروژه از سوی هندی‌ها به‌طورجدی دنبال می‌شود و با توجه به اراده مقامات ایرانی برای توسعه مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور از اولویت برخوردار است.

در ملاقات و گفت‌وگوها دو طرف تأکید داشتند که به جهت مشترکات فراوان بین ایران و هند، همکاری‌های گسترده در این بخش هم عملی و هم لازم است و در صورت اجرایی شدن می‌تواند بر توسعه مناطق شرقی ایران، کشور افغانستان و آسیای مرکزی تأثیرات زیادی بر جای گذارد، ضمن اینکه با همکاری ایران، دسترسی هند به اروپا را از طریق خشکی آسان‌تر می‌کند.

در همین راستا با توجه به قدم‌های مثبتی که تاکنون از سوی دو کشور در رابطه با همکاری‌های توسعه‌ای برداشته شده است موانع موجود نیز جهت سرعت دادن به اجرایی شدن طرح‌های توسعه‌ای ارائه‌ شده مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد که در دهلی و تهران نیز دنبال شود.

از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو در این سفر بحث مربوط به انرژی و احتمال گسترش تروریسم بود. با اینکه تقریباً خط لوله شرقی گاز از عسلویه تا مرز پاکستان از سوی طرف ایرانی تکمیل‌شده و یا در مرحله نهایی است، ولی به جهت اختلافات دو کشور هند و پاکستان چشم‌انداز روشنی برای این پروژه و انتقال گاز به هندوستان وجود ندارد.

با توجه به نیاز هند به گاز، راه‌های دیگر همکاری در مورد انرژی مورد بررسی و گفت‌وگوی هیئت ایرانی و مسئولان و کارشناسان ارشد مؤسسات راهبردی هند قرار گرفت.

همچنین با توجه به اینکه ایران و هند دو کشور مهم و باثبات منطقه‌ای هستند و گسترش تروریسم می‌تواند بر امنیت و رشد و توسعه دو کشور تأثیرگذار باشد، موضوع تروریسم منطقه‌ای موردبررسی قرار گرفت. به‌ویژه آنکه پس از شکست‌های اخیر گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه این احتمال وجود دارد که افراد شکست‌خورده با هدایت بعضی کشورهای حامی گروهای تروریستی به مناطق شرقی منطقه و ازجمله افغانستان و آسیای مرکزی کوچ کنند و علاوه بر ایجاد بی‌ثباتی در این سرزمین‌ها، کشورهای مجاور را هم با ناامنی مواجه سازند، لذا در مذاکرات تأکید شد هندوستان، ایران، روسیه و دیگر کشورهای منطقه مورداشاره لازم است هماهنگی‌ها و گفت‌وگوهای بیشتری داشته باشند.

هندوستان در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بالایی را تجربه می‌کند و تحولات توسعه‌ای قابل‌توجهی در مناطق روستایی و شهری‌اش مشهود است، لذا تأمین انرژی مستمر و داشتن امنیت و ثبات در سیاست‌های این کشور جایگاه خاصی دارد.

در سفر خرازی که شامل دیدار از شهرهای دهلی، حیدرآباد و بنگلور بود، وی در دهلی از دانشگاه جواهر نهر نهرو، در حیدرآباد از دانشگاه دولتی حیدرآباد و دانشگاه اسلامی علامه ابوالکلام آزاد و در بنگلور از موسسه فن‌آوری و تحقیقاتی هندوستان بازدید داشت. علاوه بر این، در این سه شهر به مناسبت نوروز با ایرانی‌های مقیم نیز گفت‌وگو و برای آن‌ها سخنرانی کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز