بسیاری از رسانه های فرانسوی تصمیم و توافق اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را برای کاهش تولید شگفتی ساز و تاریخی توصیف کردند.

به گزارش مرورنیوز، توافق دیروز (چهارشنبه) کشورهای عضو سازمان اوپک در الجزایر بر سرمحدود کردن سقف تولید که در نهایت به افزایش بهای طلای سیاه منجر شد، در اخبار امروز پنجشنبه رسانه های فرانسوی بازتاب گسترده ای یافت. 

تارنمای روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» در گزارشی با عنوان «تصمیم شگفت انگیز اوپک برای کاهش تولید»، آورد: نقطه اوج نشست الجزایر دستیابی اعضا به توافق کاهش سقف تولید بود که به منظور حمایت از ارزش کاهش یافته نفت در اثر عرضه بیش از حد، صورت گرفت. 

«مانوئل ایبه کاچیکوو» وزیر ذخایر نفتی نیجریه در پایان نشست غیررسمی اعضای اوپک، از کاهش سقف تولید این سازمان و رساندن آن به 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز خبر داد. 

وزیر انرژی قطر نیز این ارقام را تایید کرده است. این ارقام به این معناست که اوپک تولید خود را 750 هزار بشکه در روز کاهش می دهد. 

لو فیگارو افزود: میزان کاهش تولید هنوز پایین تر از میزانی است که برای بهبود بهای نفت در نظر گرفته شده بود اما همین میزان کاهش هم به سرعت بر بازار تاثیر گذاشت. 

آژانس بین المللی انرژی پیشتر اعلام کرده بود که در ماه اوت (مرداد شهریور)، سقف تولید روزانه اوپک با 930 هزار بشکه افزایش به 33 میلیون و 470 هزار بشکه رسیده است. 

تارنمای روزنامه «لو پاریزین» نیز در گزارشی با عنوان «توافق شگفت انگیز برای افزایش بهای نفت»، نوشت: از سال 2008 تا کنون چنین تصمیمی اتخاذ نشده است. به نظر می رسد که در نشست غیررسمی اعضا در الجزایر، اوپک به لطف نزدیک شدن ایران و عربستان به یکدیگر تصمیم به تغییر راهبرد گرفته است. 

بر پایه این گزارش، اوپک تا کنون تصمیم گرفته بود در مقابل رونق بازار نفت شیل آمریکا همچنان به تولید بیشتر ادامه دهد تا با کاهش بهای نفت، تولید نفت شیل گران تر از بهای آن تمام شود.  

تنها بخشی از این راهبرد نتیجه داد و تعدادی از سایت های تولید نفت در آمریکا بسته شدند اما در مقابل کشورهایی چون ونزوئلا و نیجریه به دلیل اقتصاد کاملا وابسته درآمد نفتی با بحران های اقتصادی و اجتماعی شدید مواجه شدند. همچنین رفع تحریم های ایران و بازگشت این کشور به عرصه تولید نفت، داده ها را تغییر داد. 

تارنمای روزنامه « لوموند» نیز در گزارشی با عنوان «کشورهای عضو اوپک در مورد کاهش تولید توافق کردند»، نوشت: این خبر به سرعت بر بازار تاثیر گذاشت و بهای نفت در بازار آمریکا برای تحویل در ماه نوامبر با افزایش 2 دلار و 38 سنت به بشکه ای 47 دلار و پنج سنت رسید. در بازار لندن نیز بهای نفت برنت دریای شمال برای تحویل در زمان مشابه با 2 دلار و 72 سنت افزایش به 48 دلار و 69 سنت رسید. 

این گزارش حاکی است: با این حال، تحلیلگران معتقدند که چنین توافقی تغییر بنیادین در بازاری که از اواسط سال 2014 میلادی به دلیل رونق نفت شیل آمریکا و راهبرد اوپک با عرضه بیش از حد مواجه شده، ایجاد نمی کند. 

تارنمای روزنامه «لیبراسیون» و هفته نامه «لو پوئن» نیز با انتشار گزارشی مشابه به نقل از خبرگزاری فرانسه، این توافق را «تاریخی و شگفت انگیز» خواندند. 

در این گزارش آمده است: تحلیلگران تا پیش از نشست الجزایر به دلیل تردید در مورد ایجاد تفاهم میان ایران و عربستان سعودی، دستیابی به چنین توافقی را «غیر محتمل» ارزیابی می کردند. به ویژه که تلاش های قبلی برای توافق بر سر فریز نفتی در نشست دوحه به نتیجه نرسیده بود. اما این بار وزیر نفت قطر اعلام کرد که نشست در «فضایی بسیار مثبت و نشانگر انسجام قوی اوپک» در جریان است. 

بر پایه این گزارش، « بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران که پیشتر بر موضع کشورش برای رساندن میزان تولید به زمان پیش از اعمال تحریم های بین المللی پافشاری کرده بود، از توافق حاصل ابراز رضایت کرد. 

گزارش ها حاکی است: عربستان سعودی اولین تولید کننده نفت اوپک ابتدا پذیرش کاهش سقف تولید نفت خود را به اجرای این طرح برای همه اعضا مشروط کرده بود. این کشور که اقتصادش همانند دیگران از کاهش بهای نفت متاثر شده است در موضع خود نرمش نشان داد و ایران، لیبی و نیجریه را از شرط خود مستثنی کرد.  

 

تولید نفت دو کشور آفریقایی لیبی و نیجریه که درگیر جنگ های داخلی هستند هم اکنون بسیار کمتر از ظرفیت آنهاست و نمی خواهند از صادراتی که نیاز آنان را به ارز خارجی تامین می کند، صرف نظر کنند. 

 

تارنمای اوپک با انتشار بیانیه یکصد و هفتادمین اجلاس وزیران نفت اوپک که به صورت اضطراری در الجزیره برگزار شد، عنوان کرد: بهای نفت خام در حال حاضر به نصف بهای آن در تابستان دو سال پیش رسیده که این کاهش به دلیل عرضه بیش از حد در بازارهای جهانی است. 

 

در بیانیه اوپک آمده است: کشورهای عضو تصمیم گرفتند به منظور بازگرداندن ثبات به بازار جهانی نفت، یک رشته مذاکرات سازنده و جدی را با کشورهای تولید کننده غیر عضو انجام دهند. 

بر پایه این بیانیه، اجلاس الجزیره هدف از کاهش تولید سازمان را «تسریع روند حذف عرضه اضافی» اعلام کرد و افزود: این اجلاس تصمیم گرفت نتیجه کاهش تولید را مورد بررسی قرار دهد و آن را در نشستی با کشورهای صادرکننده غیر اوپک مطرح کند. 

قرار است اجلاس رسمی وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در ماه نوامبر برگزار شود و انتظار می رود از صادرکنندگان غیراوپک به ویژه روسیه، برای شرکت در آن دعوت به عمل آید.  

هنوز نحوه و زمان مشخص اجرای برنامه اوپک در زمینه کاهش تولید و توزیع آن بین اعضا انتشار نیافته و ممکن است تصمیم گیری نهایی در این مورد به اجلاس رسمی وزیران نفت در ماه نوامبر موکول شود.  

به نظر کارشناسان، با مشخص شدن این جزئیات و تعیین میزان همکاری صادرکنندگان غیراوپک در کاهش تولید و در صورت باقی ماندن تقاضای جهانی برای نفت در سطح کنونی یا تقویت آن، باید انتظار داشت روند صعودی بهای نفت آغاز شود و ادامه یابد. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز